Crna Gora u grupi država sa najviše oboljelih

Četrnaest mjeseci nakon proglašenja da obolijevanje od SARS Cov-2 virusa predstavlja prijetnju po javno zdravlje na globalnom nivou, svijet je i dalje u akutnoj fazi pandemije, upozorila je šefica kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u Crnoj Gori Mina Brajović.Brajović ističe i da je od avgusta prošle godine Crna Gora u produženom trajanju u društvu zemalja sa najvećom kumulativnom 14-dnevnom incidencom."Prema posljednjim podacima, Crna Gora je zajedno sa Estonijom, Češkom, Srbijom, Mađarskom i San Marinom u grupi koja je registrovala najveću četrnaestodnevnu stopu obolijevanja.

Ono što situaciju dodatno čini složenom jeste cirkulacija novog soja virusa, kao i sve prisutniji zamor pandemijom i restriktivnim mjerama u opštoj populaciji, nepoštovanje mjera i izazovi u kontroli sprovođenja javno-zdravstvenih mjera", poručila je Brajovićeva.Dodaje da su u regionu Evrope evidentirana 42 miliona slučajeva obolijevanja i više od 120 miliona na globalnom nivou."Od 10 zemalja u svijetu sa najvećim brojem oboljelih u protekla 24 sata, njih sedam su iz Evrope. Podatak da nedjeljno više od 20.000 osoba u regionu Evrope izgubi život od Kovida 19 je zastrašujući.

Danas, nakon 14 mjeseci znamo više o virusu, njegovim karakteristikama, transmisiji. Ipak, broj osoba koje su smrtno strad a le u regionu Evrope je nadmašio smrtnost u istom periodu prošle godine, što upućuje na široku rasprostranjenost virusa. Tragične su i brojke o stradalim građanima Crne Gore", kaže Brajovićeva.Ističe da su, prema raspoloživim podacima SZO, 46 od 53 zemlje Evrope započele administriranje vakcina, a do sada je vakcinisano preko 110 miliona stanovnika sa jednom dozom."Obuhvat vakcinacijom u zemljama Evrope kreće se od jedan do 57 odsto, pa je još preuranjeno očekivati vidljivi efekat vakcinacije naukupnu smrtnost i hospitalizacije. U populaciji zdravstvenih radnika, stopa vakcinacije na nivou regiona iznosi oko 51 odsto pri čemu pogled na pojedinačne zemlje ukazuje da je situacija prilično heterogena i varira od zemlje do zemlje.

U Crnoj Gori smo svjedoci da se nakon inicijalnih izazova opredijeljenih brojnim i raznovrsnim faktorima iz dana u dan vakciniše sve veći broj građana. Posebno je važno što su svi koraci rezultat pažljivih priprema i planiranja. Shodno preporukama SZO, Crna Gora je definisala svoje prioritete i vakcinaciju započela upravo u populaciji starih i zdravstvenih radnika. Važno je i što se ulažu napori u stvaranje uslova, kroz uspostavljanje digitalnih platformi za praćenje procesa vakcinacije, da se odluke o raspodjeli vakcina i sama dinamika procesa odvija na transparentniji način", poručuje Brajovićeva.

Izvor:rtcg