Pronađena kornjača za koju se mislilo da je izumrla

Živi primjerak džinovske kornjače, vrste za koju se mislilo da je izumrla prije više od sto godina, pronađen je u ekvadorskom arhipelagu Galapagos, saopštio je ekvadorski ministar za životnu sredinu Marselo Mata.

Ministar je naveo da je odrasla ženka vrste kelonoidis fantastikus pronađena na ostrvu Fernandina tokom ekspedicije u organizaciji Nacionalnog parka Galapagos i američke konzervacionističke organizacije Galapagos konzervansi.

Kornjača kelonoidis fantastikus je endemska vrsta na Fernandini, nenaseljenom ostrvu na Galapagosu, vulkanskom pacifičkom arhipelagu čuvenom po jedinstvenom biljnom i životinjskom svijetu. Ta vrsta džinovske kornjače je do sada smatrana izumrlom, kao i kelonoidis abigdoni s ostrva Pinta.

Ekvador je 2015. objavio otkriće nove vrste kornjače na Galapagosu, nazvane kelonoidis donfaustoi u čast veterinara Fausta Ljorene, koji je liječio čuvenu kornjaču “Usamljenog Džordža”. Taj mužjak, posljednji živi primjerak vrste kelonoidis abigdoni, uginuo je u zatočeništvu 2012. godine, kada je prema procjenama imao 90 godina, pošto je odbio da se pari sa ženkama srodnih vrsta.

Galapagos se nalazi više od 1.000 kilometara zapadno od Južne Amerike i nalazi se na listi svjetske baštine Uneska. Britanski naučnik Čarls Darvin je svoju teoriju evolucije razvio poslije posjete tom arhipelagu u 19. vijeku.

Prema raspoloživim podacima, na ostrvima Galapagosa ima 15 vrsta džinovskih kornjača, uključujući i one koje se smatraju izumrlim. Naučnici vjeruju da su kornjače na ostrva stigle prije tri do četiri miliona godina i da su ih tu donijele morske struje, a da se su razne vrste razvile u procesu prilagođavanja staništima na različitim ostrvima.

Kornjače sa Galapagosa svoju izuzetnu dugovječnost duguju genetskoj sposobnosti da “popravljaju” sopstveni DNK, navode naučnici.

Izvor:CdM