BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE
Bjelopoljac, agronom Dejak Zejak, za svoj naučno istraživački rad u oblasti agrobiznisa dobio je Šampionski pehar na 89. Međunarodnom sajmu poljoprivrede, koji je održan u Novom Sadu.
O utiscima sa sajma, nagradi ali i svemu onome što je trenutno aktuelno u oblasti voćarstva, Zejak je govorio u emisiji "O selu i poljoprivredi“, Radija Bijelo Polje, i kazao da mu je čast jer je jedini iz Crne Gore ove godine zavrijedio to važno priznanje.
"Stručna komisija novosadskog sajma vrednovala je na pravi način moje dugogodišnje rezultate koje sam postizao na stručnom i naučnom polju. Ono što sam radio u struci jeste proizvodnja sadnog materijala kontinentalnog voća, a radovi su objavljeni na SCI i SCOPUS listama, koje predstavljaju reprezentativnije časopise, i svaki od njih sam objavio u timu od nekoliko kolega istraživača iz Crne Gore, Srbije i Slovačke, i jasno je da je to naporan i obiman rad. Nagrada mi mnogo znači, pogotovo što je ovogodišnji sajam imao dosta izlagača, a o njegovoj važnosti govori i činjenica da su ga otvorili predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić i premijer Mađarske, Viktor Orban“, istakao je Zejak.
Radovi objavljeni na SCI I SCOPUS listama tiču se voćarstva i proizvodnje malina.
"Imali smo istraživanja nekoliko godina o sorti maline, koja su rađena na dva lokaliteta na sjeveru, na različitim nadmoriskim visina. Rezultati su višegodišnji i njihovom analizom se došlo do zaključka koje osobine te sorte imaju, šta ih preporučuje za dalje gajenje i taj rad objavljen je u prestižnom časopisu "Agronomi“, objašnjava Zejak u emisiji "O selu i poljoprivredi“.
Zejak je direktor Biotehničkog centra, a na njegovu inicijativu formiran je prvi rasadnik malina na sjeveru Crne Gore. Na njemu su zasađene sadnice malina, sorte Miker koja zauzima preko 60% zasada u Americi.
"To je popularna sorta u okruženju, a njen kvalitet je iznad standardne sorte, pa je otkupljivači za nekih 10% više i plaćaju. Njena tehnologija gajenja ista je kao i kod prethodnih. Očekujemo dosta dobar odgovor tržišta, a i dalje ćemo razmišljati o novom proširenju. Do sada smo izvezli 80 hiljada sadnica. To je količina koja je dovoljna da se 8 do 10 novih hektara malinjaka podigne. Žao nam je što to nije urađeno na sjeveru Crne Gore, jer ideja je bila da proizvedemo za naše proizvođače, znajući da će tržište rasti. Otkupna cijena prošle godine bila je 3,20eura, mislim da će i ove godine biti ista, ako ne i veća, te bi to bio isplativ biznis za naše farmere. Ova sorta specifična je po tome što nema bodlje, jaka je, robusna biljka sa jarkim crvenim plodovima, prosječne težine pet do šest grama. Pogodna je za industriju, hladnjače i svježu upotrebu i preradu, standard je kvaliteta, i najpopularnija sorta maline u Velikoj Britaniji“, podsjeća agronom Zejak,dodajući da u Biotehničkom centru trenutno rade na pripremama nove generacije biljaka za tržište .
Ono što predstavlja izazov za njega, je kaže Zejak, rad u poljoprivredi i sa proizvođačima.
"Ti ljudi su fabrika na otvorenom, jer je njihov posao takav da zavisi od vremenskih prilika, kolebljivih cijena na tržištu ali i znaju da uživaju u svojim plodovima i rezultatima. Taj posao iziskuje naporan rad koji nije izvjestan, i ne mora svaki put dati rezultate. Ali, da bi dobili ono što ste planirali na početku, morate uložiti dosta truda, znanja i vremena“, navodi Dejan Zejak u emisiji Radija Bijelo Polje.
Autorka: Eldina Bećirović
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Zoran Rakočević
Audio obrada i montaža: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.