Završna konferencija povodom realizacije projekta "Transparentnije koncesije na eksploataciju šljunka i šume“, koji je NVO "Bjelopoljski demokratski centar" realizovao u partnerstvu sa beranskom NVO "Centar kreativnih vještina", održana je u Bijelom Polju.
Cilj projekta je, kako je istakao koordinator Zdravko Janjušević, jačanje primjene antikorupcijskih politika, kroz podizanje svijesti građana Bijelog Polja i Berana o važnosti borbe protiv korupcije na nivou organa lokalne samouprave.
„U okviru ovog projekta sproveli smo detaljno istraživanje o koncesijama na eksploataciju šljunka i šume na teritoriji Berana i Bijelog Polja, a izradili smo i foto i video materijal.Ovo istraživanje zapravo obuhvata analizu normativnog okvira, na osnovu kojeg se vrši dodjela koncesija na eksploataciju šljunka i pijeska iz korita Lima, kao i koncesija na eksploataciju šume na području opština Bijelo Polje i Berane“, saopštio je Janjušević.
Kako je naveo, cjelokupan proces koncesija na eksploataciju rječnih nanosa (šljunka i pijeska) iz rijeke Lim na teritoriji opština Berane i Bijelo Polje obavijen je velom tajne.
"Uprkos tome što je uveden moratorijum na eksploataciju šljunka i pijeska još u aprilu 2017. godine i to od strane Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, šljunak i pijesak su neometano odvoženi u komercijalne svrhe od strane pojedinih lokalnih firmi", dodao je koordinator projekta.
Janjušević je izrazio i zabrinutost što ne postoje regulacioni planovi, niti procjena uticaja na životnu sredinu, kada su aktivnosti pojedinih firmi na Limu u pitanju.
"Niti ova, niti druga dokumenta, ne mogu se naći na sajtovima nadležnih organa, a prije svega Uprave za vode, koja tokom trajanja projekta nije odgovarala na pitanja upućena putem mejla u vezi sa ovom temom”, naveo je Janjušević.
Projekat, koji je trajao šest mjeseci, podržan je kroz Program malih grantova, u okviru projekta "Money Watch - Civilno društvo, čuvar budžeta", koji sprovodi Institut alternativa, u partnerstvu sa Institutom za javne finansije iz Zagreba i NVO Novi horizont iz Ulcinja, uz finansijsku podršku Evropske unije kroz Instrument za civilno društvo, a kofinansijera Ministarstva javne uprave Crne Gore.
Izvor i foto: Bjelopoljski demokratski centar