Redžepagić: ''Uključiti osobe sa invaliditetom u procese kreiranja i implementacije javnih politika''

Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore u okviru projekta „Umrežavanjem do boljeg rada“ organizovalo je javnu debatu „Aktivne lokalne samouprave u zaštiti od diskriminacije OSI“.

Ovo je prva od tri planirane javne debate u okviru tog projekta, kazala je Elmira Redžepagić, ispred pomenutog udruženja.

„Ključna aktivnost projekta odnosi se na praćenje sprovođenja strategije za zaštitu  i diskriminaciju lica sa invaliditetom i promocija jednakosti koju je Vlada osvojila krajem 2016. godine“, kazala je Redžepagić.

Navela je da se ciljevi projekta odnose  na veću  uključenost organizacija osoba sa invaliditetom u procese  kreiranja i implementacije javnih politika u oblasti invalidnosti na nacionalnom nivou i jačanje kapaciteta organizacija tih osoba za adektvatnije i sveobuhvatnije zastupanje  njihovih prava.

Koordinator projekta, Milenko Vojičić, kazao je da se monitoring mreže o sprovođenju akcionog plana za period od 2017 do 2018. godine sastoji  od  istraživanja, u okviru kojih prikupljaju različite podatke koji su dostupni javno.

„Prikupljaju se informacije na osnovu zahtjeva za slobodan pristup i analiziraju zakoni koji su mijenjani u tom periodu i bili su definisani kao aktivnost ove strategije. Poseban segment izvještaja je istraživanje o iskustvima diskriminacije osoba sa invaliditetom, koje je sprovedeno posredstvom šest fokus grupa u kojima su učestovale 53 osobe i za sada sa 80 upitnika sa osobama sa invaliditetom i članova njihovih porodica, što je značajan uzorak“, naglasio je Vojičić.

Sekretarka sekretarijata za lokalnu samoupravu, Saida Čikić, istakla je da je naša opština još uvijek jedina koja je usvojila ovaj dokument.

„Ono što raduje je da će ove godine još dvije opštine vrlo brzo imati usvojene ove dokumente, sa akcionim planom je predviđeno da najmanje pet opština usvoji. Strategijom  na nacionalnom nivou je predviđeno  da zajednica i opština zajedno sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma zajedno sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i Ministarstvom rada i socijalnog staranja trebala da pripremi model ovog akcionog plana što je učinjeno i taj model je distribuiran i dostavljen je svim opštinama i čak su održane dvije prezentacije“, dodala je Čikić.

Izvršni direktor udruženja za podršku osobama sa invaliditetom Bijelo Polje, Samir Guberinić, naveo je da Opština Bijelo Polje ima dobar formalno pravni pristup i što je veoma bitno oni su kao nevladin sektor bili aktivno uključeni u radnim grupama I tijelima,  i čak u tijelima koji prate implementaciju pojedinih planova.

„Ja sam bio uključen u komisiju za izradu plana iz oblasti invalidnosti. Član sam tijela koje prati implementaciju pristupačnosti koji smo izdvojili  kao problem koji imamo u Bijelom Polju. Nadam se  da će ovi planovi biti primjenjivi, kao i da će biti budžetirani u budžetu opštine. Prije svega mislim na pojedine stavke iz plana iz oblasti invalidnosti ali i iz novog plana o zaštiti OSI od diskriminacije. Opština Bijelo Polje je jedina opština koja je otvorila kancelariju za osobe sa invaliditetom i preuzela glavnu realizaciju“, zaključio je Guberinić.

Projekat je podržan od strane delegacije Evropske unije i ko-finansiran od strane Ministarstva javne uprave Crne Gore.

 

Autor: Bojan Šutović

Foto: Dalibor Rakočević

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRZAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE