Kulturni i vjerski turizam predstavlja značajan segment turističke ponude svakog grada. Sudeći po brojnosti kulturno istorijskih spomenika i vjerskih objekata, bjelopoljska opština itekako ima čime da se podiči i šta da ponudi gostima, koji osim lijepe prirode i raznovrsne tradicionalne kuhinje, žele da upoznaju i našu kulturnu baštinu, kaže Boban Šestović, profesor istorije i licencirani turistički vodič.
Gostujući u emisiji “Turističke atrakcije Bijelog Polja” Radija Bijelo Polje, Šestović kaže da turiste uvijek dočekuje na gradskom trgu, odakle kreću u obilazak brojnih spomenika kulture u našem gradu.
“Turstički obilazak grada započinjem sa trga, pričom o Spomeniku palim borcima i zvijezdi petokraci, koja se nalazi u Ćukovcu. Slijedi posjeta Kući Rista Ratkovića, Parku pjesnika, Muzeju, pa Petrovoj crkvi. Ovaj važan vjerski objekat potiče iz 12. vijeka i poznat je i po tome što je za njega pisano čuveno Miroslavljevo jevanđelje, najvažnije djelo slovenske pismenosti koje se nalazi u Uneskovoj listi „Pamćenje svijeta”. Po svojoj ljepoti i vrijednosti Miroslavljevo jevanđelje jedinstveno je u istoriji svjetske kulture. Danas se čuva u Narodnom muzeju u Beogradu. Miroslavljevom jevanđelju nedostaje jedan list. Njega je, tokom posjete Hilandaru 1845. godine, oduševljen ljepotom do tada neviđenog rukopisa, isjekao ruski arhimandrit, a kasnije i vladika kijevski Porfirije Uspenski. Taj 166. list Miroslavljevog jevanđelja čuva se u Ruskoj Nacionalnoj biblioteci u Petrogradu”, priča Šestović.
Dalje navodi, da je nezaobilazna i posjeta Gradskoj (Jusuf) džamiji, koja se na sadašnjoj lokaciji nalazi od 1741. godine,
“Džamija je tu prenešena iz sela Jabučino, 5 km udaljenog od grada, da po povlačenju turske vojske ne bi bila prepuštena propasti. Kamen po kamen, na rukama mještana, u koloni dugoj desetak kilometara, prenešena je kažu za 48 sati. U haremu (dvorištu) džamije nalazi se i nekoliko mezara, među kojima i grob imama hafiz Mustafe Gušmirovića, zbog čega ovu džamiju često nazivaju i Gušmirska džamija”, ističe Šestović.
Među brojne kulturno istorijske spomenike i vjerske objekte u našoj opštini, koji svjedoče o bogatom kulturnom nasljeđu, Šestović ističe i hram Svetog Nikole u Nikoljcu, zatim Bogorodičina crkva u Voljavcu, crkva Svetog Nikole u Podvrhu, Crkva Sv. Jovana u Zatonu i dr.
Repriza emisije „Turističke atrakcije Bijelog Polja“ biće emitovana na programu Radija Bijelo Polje, večeras od 20:15 časova
Autorka: Tanja Dangubić
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Zoran Rakočević, Dalibor Rakočević
Audio obrada i montaža: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRZAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE