Biznis forum koji četvrti put zaredom okuplja veliki broj eminentnih stručnjaka iz oblasti ekonomije i turizma, kao i uspješne privrednike i poljoprivredne proizvođače, započeo je danas u Bijelom Polju. Fokus skupa usmjeren je na održivi razvoj , posebno sjevera Crne Gore, kako bi se smanjila uvozna zavisnost i iseljavanje stanovništva.
Biznis forum, na kojem će se govoriti o najznačajnijim ekonomskim tremama, svečano je otvorio predsjednik Opštine, Petar Smolović, koji je istakao da je Bijelo Polje grad otvorenih vrata, grad multikulturalnosti, centar sjevera Crne Gore, ali i ekonomskog razvoja ove regije. ,,Cilj nam je da u okviru ovog sajma da u jednoj apolitičnoj i otvorenoj atmosferi sjednemo i razmijenimo mišljenja šta su to problemi razvoja sjevera i koje su perspektive razvoja naše regije. Važno je uvidjeti suštinske probleme privrede i šta to koči razvoj sjevera“, istakao je prvi čovjek naše Opštine i dodao da je cilj i da se prepoznaju zajednički interesi privrede, vlasti i ekonomije kao i finansijskih institucija kako bi zajedno djelovali u rješavanju problema i omogućili da se da dodatni impuls razvoja sjevera.
Dr Nina Drakić, predsjednica Privredne Komore Crne Gore, istakla je da ovaj Forum treba da prepozna i otvori sva relevantna pitanja, da pozove i zatraži odgovore i rješenja stručne javnosti, političkih elita i donosilaca odluka. ,,Tri pitanja se nameću kao ključna a to su nedostatna razvojna infrastruktura, nedostatak stručne radne snage i negativna demografska kretanja kao i nedovoljno sinhronizovan sistem i aktivnosti koje omogućavaju bolju saradnju privrede i finansijskih institucija, odnosno bolju dostupnost finansijskih sredstava“, kazala je Drakić.
Prisutne je pozdravio i Velizar Kaluđerović, predsjednik Odbora direktora Investiciono razvojnog fonda. On je kazao je da IRF igra ključnu ulogu u podržavanju ekonomske politike Vlade Crne Gore, usmjerene ka postizanju održivog i inkluzivnog ekonomskog rasta. ,,Svjesni smo da neujednačeni regionalni razvoj predstavlja kontinuirani izazov za Crnu Goru, pa i na ovom mjestu treba priznati da naše društvo još uvijek traga za modelima koji će na puno brži i efikasniji način smanjivati ekonomski jaz zbog neravnomjernog regionalnog razvoja, na štetu sjevernog regiona. A znamo da Ustav Crne Gore pripisuje da Država podstiče ravnomjerni ekonomski razvoj svih njenih područja. Stoga ulažemo dodatne napore u podršku ravnomjernom regipnalnom razvoju“, istakao je Kaluđerović i dodao da sjeverno region nudi izuzetan potencijal za investiranje u sektorima poput turizma, poljoprivrede, drvne industrije i energetike.
Aleksandar Stijović, savjetnik predsjednika Crne Gore za regionalni razvoj, kazao je da je zajednički cilj cjelokupan ekonomski i društveni razvoj kao i bolji život svih građana. ,,Crnoj Gori su potrebna održiva radna mjesta. Potrebno nam je da dodatno jačamo turističku privredu i razvijamo turizam. Treba da doprinesemo i boljoj saradnji poljoprivrednih proizvođača sa potrošačima kao i sa sektorom turizma i hotelijerstva. Pored toga, naše su razvojne šanse na polju energetike i energetske efikasnosti kao i na polju IT tehnike i digitalizacije“, kazao je Stijović i dodao da je zajednički zadatak da se predstave rješenja i vizije svih ovih sektora u našoj zemlji.
Na prvom panelu koji se temataki odnosio na stanje ekonomije na sjeveru Crne Gore diskutovalo se brojnim pitanjima sa kojima se suočava lokalna samouprava ali i priveda sjevera.
Predsjednik Opštine, Petar Smolović, istkao je da u Bijelom Polju posluje trećina svih preduzeća u sjevernoj regiji. ,,Bijelo Polje je lider među sjevernim opštinama po ostvarenim poslovnim prihodima. S obzirom na to da se na teritoriji opštine Bijelo Polje ostvari 44% poslovnih prihoda od svih 12 opština na sjeveru Crne Gore. Uspješnost poslovanja prati trendove na nivou države i čini se da je profitabilnost znatno stabilnija na sjeveru“, kazao je Smolović. On je istakao i da se nameće zaljučak da se obim poslovne aktivnosti opština na sjeveru nalazi znatno ispod potencijala. Preduslov za razvoj sjevera, a i cijele Crne Gore je, kako navodi i nastavak autoputa. Apelovao je i na završetak projekata koji će stvoriti radna mjesta i privući turiste iz inostranstva jer Bijelo Polje ima mnoštvo potencijala. ,,Trebaju nam inostrani turisti. Skijaške, planinske centre kao i Đalovića pećinu moramo završiti“, kazao je prvi čovjek Opštine.
Predsjednik Opštine Berane, Vuko Todorović, kazao je da sjever zaslužuje da bude bolje razvijen te da se nada da će za nekoliko godina biti mnogo bolji uslovi za život na sjeveru. ,,Imamo volju, snage i znanja da krenemo u razvitak sjevera. Ono što nas najviše opterećuje Opštinu Berane kao i ostale opštine na sjeveru je nezaposlenost gdje mi ne možemo mnogo toga uraditi jer investitori prije svega očekuju bolji put.“ On je takođe ukazao na značaj završetka autoputa na primjeru Opštine Kolašin, te da se nada da će i ostale opštine ubrzo imati preduslova za sličan razvoj.
Ivan Ašanin, potpredsjednik Opštine Mojkovac, kazao da su ovakve teme odavno na dnevnom redu te da su dva projekta uticala na zainteresovanost investitora. ,,To su Bjelasica, ski-centar Žarski i Cmiljača koji spaja mojkovački i bjelopoljski ski-centar u jedan zajednički, ali i ski-centar Bjelasica. Predsjednik Opštine Bijelo Polje i ja smo sarađivali na projektima, prije svega infrastrukturnim, ali i brojnim drugim“, kazao je Ašanin. On je apelovao na čelne ljude iz opština sa sjevera da zajednički ujedine snage te da utiču u realizaciji brojnih projekata koji će pospješiti razvoj sjevera.
Privrednik Miroje Zejak, koji je takođe učestvovao na ovom panelu kazao je da šansu sjevera vidi kroz razvoj poljoprivrede i seoskog turizma. ,,Izazovi sa kojima se jedan poljoprivrednik sreće su nedostatak prostorno-planske dokumentacije. Da bi se na seoskom području gradilo nešto moraju da se legalno steknu isti uslovi kao i na primorju. Prostorno-planska dokumentacija je veoma zastarjela i na nivou države i na lokalnom nivou“, naveo je Zejak. On je naveo da je sledeći korak konkurisanje za IPARD projekat koji nudi brojne benefite. Takođe napomenuo je i da jedan od problema sa kojima se privrednici susreću i nedostatak radne snage.
U okviru panela razgovaralo se i o tome šta opštine sa sjevera čine u cilju unapređenja poslovnog prostora.
AUTOR TEKSTA - MAGDALENA SMOLOVIĆ
FOTO - VLADIMIR JELIĆ