Ambasada Republike Poljske u Podgorici i NVO Vitezovi kneza Miroslava iz Bijelog Polja uspješno su realizovali projekat razvojne pomoći Ministarstva vanjskih poslova Republike Poljske „Poljska pomoć” pod nazivom „Eko staze Bjelasice”. Unapređenje ekološke svijesti i fizičke infrastrukture na Bjelasica kroz obilježavanja planinarskih staza i podizanje svijesti o zaštiti životne sredine kod djece i mladih, bili su glavni cilj projekta. Preduzete radnje doprinijele su dugoročnom pozitivnom uticaju na očuvanje prirodnih resursa i pružanju podrške održivom razvoju i turizmu sjevera Crne Gore.
Zahvaljujući aktivnostima u okviru projekta, na Bjelasici je obilježeno 35 km planinarskih staza koje prolaze kroz četiri opštine: Bijelo Polje, Berane, Mojkovac i Kolašin.
“Informativne table i markirane pješačke staze imaju za cilj da obezbijede sigurnu i pristupačnu turističku ponudu, ali i da podstaknu članove lokalne zajednice na fizičku aktivnost. Vjerujemo da će biti privlačne i turistima koji posjećuju Crnu Goru, uključujući i Poljake, koji posebno vole planinske ekspedicije. Staze na Bjelasici su označene tako da precizno vode turiste do naznačene destinacije i olakšavaju orjentaciju u prostoru. Zahvaljujući korišćenju savremene tehnike neće imati problema sa stizanjem na odredište, što se nažalost često dešavalo, pogotovo kada navigacija telefona otkaže”, kazala je otpravnica poslova a.i. u Ambasadi Republike Poljske u Podgorici Malgožata Lakota-Micker.
Element koji trenutno izdvaja dio planinskog lanca Bjelasice je elektronska mapa, posebno kreirana za navigaciju po njenim stazama i omogućava praćenje rute. Ova mapa sadrži sve najvažnije tačke, kao i informacije o usponima, opasnostima koje vrebaju turiste (divlje životinje, otrovne gljive), ali i kulturno-istorijskim lokalitetima uz stazu i u njenoj blizini.
“Mapa je jednostavna za korišćenje i dostupna svim posjetiocima nakon skeniranja QR koda telefonom. Vjerujemo da će ovo rješenje, zahvaljujući projektu poljske Vlade, doprinijeti poboljšanju turističke ponude sjevera Crne Gore, a prije sve bezbjednosti na stazama i kao trenutno poljsko predsjedavanje Evropskom unijom, čiji je moto „bezbjednost”, svakoga sigurno dovesti do svog odredišta”, naglasila je Lakota-Micker.
“Zahvaljujući velikom zalaganju partnerske organizacije NVO "Zelena budućnost", kao i učešću velikog broja volontera i ljubitelja prirode i zdravih stilova života, uspješno su realizovane brojne aktivnosti koje su imale vrlo pozitivan uticaj na lokalnu zajednicu, prirodu i učenike koji su učestvovali u edukativnim aktivnostima. Treba istaći da je jedna od osnovnih pretpostavki zajedničkog projekta bila podizanje ekološke svijesti kod djece i mladih iz crnogorskih škola”, kazao je Bogdan Nedović, direktor NVO Vitezovi kneza Miroslava, i glavni inicijator projekta.
Prema njegovim riječima, djeca i mladi se moraju obrazovati od najranijih školskih dana, dok odrasli snose punu odgovornost za to kako će naše okruženje izgledati u budućnosti.
U Crnoj Gori postoji mnogo divljih deponija, koje ne samo da narušavaju ekosistem već, kako ističe Nedović, beshrabruju turiste da posjećuju određena područja.
“Stoga smo odlučili da organizujemo edukativne radionice za učenike o osnovnim principima zaštite životne sredine, upoznamo ih sa važnostima očuvanja prirodnog okoliša, prirodnim ljepotama koje treba sačuvati, da objasnimo osnovne pojmove ekologija, životne sredine, reciklaže, selektivnog odlaganje otpada i slično, kao i značaju markiranih staza za bezbjednost i održivost turizma”. poručio je Nedović.
Zahvaljujući predavačima i aktivistima kojima su planine kao drugi dom, Bogdanu Nedoviću, koordinatoru projekta, Saši Jovoviću, asistentu, predavačima dr sci Dušanu Bugarinu i Mladenu Pavićeviću (teme "Biodiverzitet planine Bjelasice sa osvrtom na ljekovito bilje" i "Bitnost selektivnog sakupljanja otpada, zelena agenda, reciklaža"), kao i Filipu Bulatoviću i Dimitriju Duloviću, licenciranim turističkim vodičima, učenici su naučili kako da se bezbjedno kreću po planinama i ponašaju u prirodnom okruženju. Dobili su dodatne informacije o značaju ljekovitog bilja koje se nalazi u njihovom neposrednom okruženju.
Takvo znanje će im svakako dobro doći kada, podstaknuti lijepim vremenom, odluče da na najbolji mogući način iskoriste svoje slobodno vrijeme i odu u planine sa svojim najmilijima. Ovaj projekt je doprinio ne samo fizičkom unapređenju infrastrukture na planini Bjelasica, već i podizanju ekološke i kulturne svijesti među učenicima i zajednicama.
Analizom anketnog upitnika došli smo do zaključka na koji način treba unaprijediti turističku ponudu i koje nedostatke treba prevazići. Čišćenje područja i označavanje divljih deponija uticalo je na ljepšu sliku planine, smanjenje zagađenja i podstaklo lokalno stanovništvo da odgovornije postupa sa otpadom, saopštili su iz NVO "Zelena budućnost".
Otpad koji je sakupljen je razvrstan i predat na reciklažu, a od takvog recikliranog materijala (plastike) izrađeni su i postavljeni putokazi na raskrsnicama na markiranim i mapiranim pješačkim stazama.
“U toku realizacije su se javile i nove ideje za unapređenje života i rekreacije na planini, sklopila i nova prijateljstva, ostvarili novi poslovni kontakti, probudilo interesovanje kod mlađe populacije za obilazak i uživanje na svježem vazduhu. Svakako, ovo je samo početak saradnje, koju smo zahvaljujući Ambasadi Republike Poljske, prije svega gospođi Malgožati Lakoti-Micker, saradnici na projektu Ivoni Vujisić i njihovim profesinalnim i predanim poslovnim odnosom priveli kraju kroz projekat "Eko staze Bjelasice". Očekujemo nastavak saradnje i zahvaljujemo se na pruženoj pomoći i povjerenju, uz nadu i obostrano zadovoljstvo da će već ove godine veći broj turista, naročito iz Poljske posjetiti planinu Bjelasicu i uživati u svemu što ona pruža”, poručio je Nedović.
Saopštenje: Ambasada Republike Poljske u Podgorici