Mušović: Stanje u medijima i reforma javne uprave u fokusu EU-CG odbora

U decembru u Briselu će biti održan deseti sastanak EU – CG Zajedničkog konsultativnog odbora. Tematske sjednice odbora će se između ostalog fokusirati na dvije veoma važne teme za crnogorsko društvo a to su reforma javne uprave i stanje u crnogorskim medijima. Odbor će usvojiti Zajedničku deklaraciju koja sadrži preporuke ali I konstatacije koje se odnose na stanje civilnog društva u Crnoj Gori.

Mušović, koji kao predstavnik civilnog sektora u tijelu prati stanje civilnog društva u Crnoj Gori, ističe da postoji veliki problem implementacije preporuka koje su upućene Vladi Crne Gore.

- ZKO je prošle godine pozvao Vladu Crne Gore da normira process dodjele državnih prostorija i imovine nevladinim organizacijama i drugim organizacijama civilnog društva kako bi se regulisao model ne-finansijske podrške nevladinim organizacijama I drugim OCD nanacionalnom nivou. Problem kod dodjeljivanja prostorija i imovine u državnom vlasništvu leži u nedostatku pravnog osnova odnosno kriterijuma na osnovu kojih bi se odlučivalo kome su potrebne prostorije odnosno čije aktivnosti su prioritet.  I dalje se nalazimo u apsurdnoj situaciji da organizacije osoba sa invaliditetom, SOS telefon i kao I mnoge druge organizacije koje svakodnevno pomažu građanima Crne Gore putem raznih servisa nemaju mogućnost da na transparentan način dobiju ovakvu podršku. - IstičeMušović.

Mušović dodatno ističe da strategija Vlade Crne Gore koja se bavi civilnim društvom nije usaglašena sa Izvještajem Evropske komisije o Crnoj Gori i da su za nemarena pitanja koja je komisija označila važnim, što predstavlja razlog za brigu.

Na devetom sastanku koji se održava u Briselu, odbor će se fokusirati na stanje u medijskom sektoru sa posebnim osvrtom na medijske slobode i nalaze međunarodnih izvještaja, kao što su izvještaji Reportera bez granica, Stejtdepartmenta i Evropske komisije. Mušović ističe da se uslijed novonastale situacije u vezi sa Savjetom RTCG-a, odbor mora osvrnuti na  procese koje su pokrenuli Agencija za sprječavanje korupcije i Administrativni odbor. Mušović podsjeća da je ZKO ranije konstatovao da Skupština Crne Gore i Administrativni odbor moraju na jasan i transparentan način pristupiti saradnji sa civilnim sektorom, bez pritisaka na kritički nastrojene pojedince i organizacije.

Nakon pisma koji je generalni direktor Evropske radiodifuzne unije, Noel Karan uputio predsjedniku Skupštine Crne Gore i nakon reakcija naših evropskih partnera i domaćih organizacija potrebno je dodatno analizirati situaciju i pružiti podršku procesima promjene u javnom servisu. Uzimajući u obzir da su mediji važan dio civilnog društva ZKO mora pružiti jasnu podršku nezavisnim medijima a posebno RTCG-u kao javnom servisu svih građana Crne Gore. ZKO mora pozvati Skupštinu i sve uključene strane da učine sve pokrenute procese jasnim i transparentnim u cilju boljeg informisanja svih građana i građanki Crne Gore. »

Mušovićtakođe ističe da odbor treba da konstatuje podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori radu medija posebno u polju istraživačkog novinarstva ali pozvati i EU i Vladu Crne Gore da pruže podršku radnu lokalnih javnih servisa.

Po pitanju reforme javne uprave koja predstavlja jedan od važnijih procesa u transformaciji crnogorske administracije, Mušović naglašava da odbor mora saslušati stavove Ministarstva javne uprave kao i civilnog sektora i na osnovu pruženih informacija pripremiti set preporuka Vladi Crne Gore koje se uz pomoć EU partnera moraju pratiti u cilju što bolje implementacije.

 

Radoš Mušović

Član Zajedničkog konsultativnog odbora izmedju EU i Crne Gore u okviru Ekonomskog i socijalnog savjeta, Koordinator programa za jačanje kapaciteta, Centar za razvoj nevladinih organizacija.