Jutro bez kafe za većinu ljudi je gotovo nezamislivo. Mnogi ovaj omiljeni napitak piju odmah čim otvore oči. A evo zašto nije dobro piti kafu odmah nakon buđenja.
Ali, prema posljednjim informacijama naučnika, ako pijete kafu odmah nakon buđenja moguće je da ona neće imati željeni učinak.
Razlog tome je što je hormon stresa kortizol rano ujutro na svom vrhuncu. Upravo taj hormon povećava budnost i fokusiranost i reguliše metabolizam, imuni sistem i krvni pritisak.
Dostiže svoj vrhunac 30 do 45 minuta nakon ustajanja i nastavlja da opada tokom dana.
Stručnjaci savjetuju da kafu konzumirate onda kad vam je nivo kortizola niži. Na primjer, ako ustajete u 6:30, kafu onda konzumirajte između 9:30 i 11:30 ujutro.
Drugi razlog zašto kafu ne trebate konzumirati odmah nakon buđenja je činjenica da kofein može povećati nivo kortizola.
Na primjer, ukoliko je konzumirate onda kada je kortizol na vrhuncu, možete dodatno povećati nivo ovog hormona i tako narušiti svoj imuni sistem i uzrokovati zdravstvene probleme.
Ali važno je naglasiti i činjenicu da nije bilo dugoročnih istraživanja koja su se bavila zdravstvenim posljedicama povišenog kortizola zbog konzumiranja kafe.
Ali ako promijenite svoj jutarnji ritual, možda otkrijete da odlaganje unosa kafe daje više snage vašem organizmu.
Ako želite da povećate nivo energije prije treninga, Healthline predlaže da kafu konzumirate 30-60 minuta prije vežbe. S druge strane, kafa može prouzrokovati anksioznost i probleme sa spavanjem.
Da biste izbjegli poremećaje spavanja, ne konzumirajte kafu šest sati prije spavanja.
Koliko kofeina je preporučljivo piti na dnevnoj bazi? Prema riječima stručnjaka, idealna količina je 400 miligrama kofeina, tačnije, četiri šoljice kafe. Trudnicama i dojiljama se preporučuje od 200 do 300 miligrama kafe dnevno.
Izvor I foto: CdM
Tekst objavila: Jasminka Mulić