Sigurno većina vas ima naviku skidanja šminke vlažnim maramicama, ali prema riječima iskusnih dermatologa to uopšte nije dobra niti zdrava navika. Dermatologinja Shereene Idris kaže da, osim što su abrazivne i grube za kožu, vlažne maramice gotovo uvijek sadrže i neke sastojke koji kožu iritiraju, a ne čine joj ništa dobro.
– Mislim i da su i pregrube i da nisu ni blizu nježne kao vata ili blaznice namočene sa sredstvom za uklanjanje šminke – kaže. I premda mogu biti korisne tokom putovanja, njihov loš sastav i gruba tekstura trebali bi biti dovoljni razlozi da ih se prestane koristiti, a ako vam to nije bitno, važno je napomenuti i da su – kao i većina proizvoda za jednokratnu upotrebu – jako loše za okolinu, jednako koliko i plastične slamke ili ozloglašene plastične vrećice.
Prema američkoj Agenciji za hranu i lijekove FDA maramice za skidanje šminke izrađene su od materijala poput poliestera, polipropilena, pamuka i celuloze, od kojih mnogi nisu biorazgradivi. I premda su neki brendovi svoju eko svijest pokazali proizvodnjom maramica od kvarljivih materijala, poznato je da je i njima potrebno više godina za potpunu razgradnju.
– Studija o mikroplastici pokazala je tako da ona nikad potpuno ne nestane iz morske soli ili iz pijeska: smanjuje se do sitnih čestica, ali nikada neće postati dio tla ili organski materijal – objasnila je za msn savjetnica za toksine Sonya Lunder.
– Pamučne su blaznice puno prihvatljivije, a ko želi može ih i kompostirati – kaže stručnjakinja za ekološki stil života Ashlee Piper.
– Svi možemo barem malo promijeniti svoje navike i rutine i svoj način života učiniti održivijim i ekološki prihvatljivijim – zaključuje Piper, a dermatologinja dodaje da su balzami, ulja i mlijeka za čišćenje kože lica daleko bolja alternativa u svakom pogledu. Zato se, preporučuje ona, riješite vlažnih maramica ‘za čistiju kožu i čistiju okolinu’.
Izvor i foto:Ljepota i zdravlje
Tekst objavila:Jasminka Mulić