Redovna briga o zubima štiti zdravlje čitavog organizma. Redovne posjete zubara, pranje zuba posle svakog obroka, korišćenje zubnog konca, sve je to važno, ali ne treba zaboraviti ni četkicu za zube, kao i njenu redovnu zamjenu. Četkice za zube se prilično brzo troše, posebno ako perete zube najmanje dva puta dnevno, kako preporučuje Američko udruženje zubara.
Redovno pranje troši četkicu, pa je njena zamjena veoma važna. Američko udruženje stomatologa preporučuje da se četkica za zube promijeni na tri, četiri mjeseca. Ako vam se čini da su dlake na četkici prije toga matirane ili pohabane, zamijenite je i ranije.
Šta se dešava ako četkicu za zube ne promijenite svaka tri do četiri mjeseca?
Pored toga što se četkica troši, na njoj se sakupljaju klice. Ovo je izraženije, ako četkicu za zube čuvate u blizini toaleta.
Prema časopisu Journal of Dental Sciences & Research, otprilike 60 odsto četkica za zube koje se čuvaju u zajedničkim kupatilima, ima neke fekalne materije.
Svaki put kada ispirate toalet, kapljice vode dolete do vaše četkice za zube, prekrivajući je prljavštinom.
Ako četkicu za zube pokrijete čašom, ona se neće osušiti i na njoj će se brzo razmnožiti bakterije i buđ. Ako na četkici vidite prepoznatljive crne mrlje buđi, vrijeme je da je bacite.
„Četkicu za zube treba promijeniti i kada ste bili bolesni, jer se na njoj mogu naći ešerihija koli, stafilokoke i druge bakterije, kojima će četkica za zube postati novi dom", istakla je doktorka Heder Rouzen.
Takođe je dodala da postoji mnogo bakterija koje mogu boraviti na četkici za zube, i da je zato uvijek najbolje da promijenite četkicu posle virusnih ili bakterijskih infekcija.
Izvor i foto:Kolektiv.me
Tekst objavila: Jasminka Mulić