Postoji više od 60 vrsta bosiljka i još više varijeteta

Tri ili četiri sedmice nakon sjetve presađuje se na stalno mjesto, koje mora biti dobro osunčano i s dovoljno vode. Ako ga sadite u vrt, odličan je "komšija" krastavcu ili paradajzu. Kako biste biljku podstaknuli da se više razgrana i produži joj se vegetacija, potrebno ju je rezati dva-tri puta tokom vegetacije.

Osim u gastronomiji, bosiljak je sastojak kozmetičkih preparata, a koristili su ga još i u starom Egiptu, najčešće njegova eterična ulja. Sastojak je mnogobrojnih krema, parfema, proizvoda za njegu tijela, kose te za kozmetičke tretmane.

Antibakterijskim i protivupalnim svojstvima pomaže u sprečavanju pojave akni, smiruje upale, otekline, crvenilo i bol. Odličan je čistač pora jer sadrži prirodna ulja koja uklanjaju višak masnoća i nečistoća.

Za kosu je najbolje napraviti losion od bosiljka. Listove bosiljka i ružmarina pomiješajte u omjeru 1:1 i prokuhajte u litri vrele vode. Poklopite i ostavite jedan sat. Procijeđenim čajem kosu ispirite nakon pranja. Hidratizovaće vlasište i kosu te joj vratiti sjaj i ojačati je.

 

Izvor i foto:Nezavisne novine

Tekst objavila: Jasminka Mulić