Jača imunitet - Ovo je najzdraviji korov koji postoji

Ova čarobna biljka detoksikuje, poboljšava varenje, a možete je koristiti za pripremu napitaka i salata. Dok mnogi maslačak (Taraxacum officinale) smatraju dosadnim korovom, on je zapravo prepun vitamina A, B, C i D, kao i minerala, poput gvožđa, kalijuma i cinka.

Listovi maslačka koriste se za dodavanje ukusa salatama, sendvičima i čajevima. Korjen se koristi u nekim zamjenama kafe, a cvijeće za pravljenje vina. U prošlosti su se korjen i lišće maslačka koristili za liječenje problema sa jetrom. Indijanci su takođe kuvali maslačak u vodi i uzimali ga za liječenje bubrežnih bolesti, otoka, problema sa kožom, gorušice i uznemirenog stomaka.

U tradicionalnoj kineskoj medicini maslačak se koristi za liječenje stomačnih tegoba, upale slijepog crijeva i problema sa dojkama, poput upale ili nedostatka mlijeka.

Maslačak se u Evropi koristio u ljekovima protiv groznice, čireva, problema sa očima, dijabetesa i dijareje (rijetke stolice).

U kojim slučajevima je maslačak izvrstan za zdravlje?

Tradicionalno se maslačak koristi kao diuretik za povećanje količine urina i eliminaciju tečnosti iz organizma.

Upotrebljava se za mnoga stanja u kojima diuretik može da pomogne, kao što su problemi sa jetrom i visok krvni pritisak.

Kamen u žučnoj kesa, žutica i hepatitis

Ispitivanja korisnih efekata maslačka na jetru pokazala su da ova ljekovita biljka povećava proizvodnju i protok žuči od jetre i žučne kese, pomažući liječenju stanja kao što su kamenje u žučnoj kesi, žutica i hepatitis.

Endometrioza

Sposobnost maslačka da poboljša funkcionisanje jetre sastoji se u tome da njegov korjen može biti efikasan u ublažavanju simptoma postojanja viška estrogena, kao što su endometrioza i bolovi u dojci pred menstrualni ciklus. Povećavajući spospobnost jetre da ukloni višak estrogena iz organizma on pomaže obnavljanju zdravog balansa hormona kod žena koje muče takvi poremećaji.

Opstipacija (zatvor)

Svježa ili osušena biljka maslačak koristi se i kao blagi stimulans apetita i za poboljšanje nelagode u stomaku.

Korjen biljke maslačka može delovati kao blagi laksativ i koristi se za poboljšanje varenja. Takođe čaj od korjena maslačka može biti blag lijek za zatvor.

Dijabetes

Preliminarne studije ukazuju da maslačak može pomoći normalizaciji nivoa šećera u krvi i snižavanju ukupnog holesterola i triglicerida uz istovremeno povećanje HDL (dobrog) holesterola.

 

Izvor: Kolektiv

Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Tekst objavila: Jasminka Mulić