Kako da vam miris parfema duže traje

Ako mislite da će petnaest prskanja parfema ujutru obezbijediti da mirišete do večeri – razmislite ponovo. Parfem nije zamjena za tuš, niti je više uvijek bolje. U stvari, tajna dugotrajnog mirisa krije se u nekoliko pametnih poteza, a ne u oblaku kroz koji protrčite svako jutro.

Čak i najsnažniji parfem može brzo da izvjetri ako se ne koristi promišljeno, dok nekoliko pažljivo odabranih kapljica može ostaviti utisak koji traje.

Stručnjaci za mirise imaju niz savjeta koji pomažu da parfem traje satima.

„Pravilno nanošenje parfema obezbjeđuje da slojevi mirisa optimalno reaguju sa prirodnim uljima vaše kože, stvarajući jedinstven miris za osobu koja ga nosi i sve oko nje”, kaže Džoni Svorbrik, kreativni direktor u Fragrance Du Bois.

Kako dobro upućeni u svijet mirisa znaju, nijedan parfem ne miriše isto na dvije osobe. Uprkos tome, postoje načini da parfem traje duže, bez obzira na feromone.

Hidrirana koža

Stručnjaci savjetuju da odmah nakon tuširanja, dok je koža još vlažna, nanesete hidratantni losion za tijelo bez mirisa. Pravilno hidrirana koža bolje upija parfem. „Hidrirana koža zadržava prirodna ulja i tako stvara bazu za koju se parfem lakše veže. Osim toga, zadržavanje tih prirodnih ulja osigurava da će mirisni profil varirati od osobe do osobe”, kaže Mari di Pti Tuar, stručnjak iz francuske parfemske kuće Maison Louis Marie.

Ona, takođe, napominje da suva koža ima grublju teksturu i mikroskopske pukotine koje otežavaju zadržavanje mirisa, i dodaje da se, prije nego što nanesete parfem, pobrinete da je koža osušena, jer višak vode može da razrijedi miris i smanji njegovu postojanost.

Pulsne tačke

Nanošenje parfema na pulsne tačke, poput zapešća, unutarnje strane laktova, vrata i iza koljena, koristi toplotu tijela da bi se aktivirale i pojačale molekule mirisa, čime se produžavaju trajnost i intenzitet.

„Pulsne tačke su najtoplija područja vašeg tijela, gdje su krvni sudovi najbliži površini kože. One pomažu u oslobađanju mirisa i produžavaju njegovo trajanje”, kaže Somer.

Prema mišljenju Svrbrika, nanošenje parfema na više pulsnih tačaka pojačava njegovo prisustvo i osigurava uravnoteženu difuziju tokom dana.

Parfem prskajte direktno na kožu

Pustite da se parfem sam upije u kožu.

„Nemojte trljati dlanove  jedno o drugo, jer trenje može da zagrije kožu i promijeni molekule formule, ubrzavajući isparavanje i narušavajući mirisni profil”, naglašava Di Pti Tuar.

Izbjegavajte, takođe, „oblak parfema”, jer raspršivanje mirisa u vazduh i prolazak kroz njega može da rezultira velikim gubitkom, jer kapljice završe na namještaju ili podu. „Osim toga, direktna primjena obezbjeđuje da miris ostane koncentrisan na tijelu, gdje može pravilno da djeluje sa hemijom kože”, ističe Svorbrik.

Slojevito nanošenje mirisa

Slojevitost će učiniti da miris traje duže, naročito kada se kombinuje sa gelom za tuširanje i losionom za tijelo istog mirisnog sastava.

„Uvijek je najsigurnije držati se mirisa iz iste olfaktorne porodice, jer je veća vjerovatnoća da će se pojedinačne note skladno slagati”, kaže Di Pti Tuar.

Drvenasti mirisi duže traju

Postoji umijeće slojevitog nanošenja različitih mirisa, koje utiče na njihovu dugotrajnost. „Mnogo toga zavisi od vrsti mirisa koje kombinujete. Na primjer, ako nanesete lagani citrusni miris i zatim dodate drvenasti mošus preko njega, pojačaćete postojanost parfema, jer drvenaste i mošusne note obično traju duže od citrusnih”, dodaje stručnjak za mirise Frank Felkl.

Odaberite parfemsku vodicu

Ako ste u potrazi za novim mirisom koji ćete koristiti svakodnevno, pokušajte da se odlučite za parfemsku (eau de parfum) umjesto toaletne vodice (eau de toilette). Eau de parfum obično ima višu koncentraciju mirisnog ulja nego eau de toilette, pa je i miris intenzivniji.

Kontrolišite pumpicu

Neke pumpice za parfem izbacuju kratak mlaz, dok druge omogućavaju kontinuirano raspršivanje. Di Pti Tuar preporučuje jedno do tri špricanja, i dodaje:

„Zatim pričekajte nekoliko minuta ako želite da pojačate miris dodatnim prskanjem”.

Kako da znate da li ste nanijeli previše?

To nije lako, ali postoje neki očigledni znaci koje možete uočiti. Na primjer, ako više ne možete da osjetite nijedan drugi miris oko sebe ili ako počnete da osjećate blagu glavobolju ili mučninu.

„Trebalo bi da razmišljate o svom ličnom parfemu kao o nečemu što vas dopunjuje, a ne kao nešto što prikriva vas i sve oko vas”, dodaje francuski stručnjak.

Koristite dugotrajne mirise

„Postoji mnogo uobičajenih baznih nota, uključujući vanilu, sandalovinu, kedar, mošus i pačuli, koje daju čvrstu osnovu mirisu i doprinose njegovoj dugotrajnosti”, kaže Di Pti Tuar:

„Mnoge cvjetne i citrusne note pojaviće se kao gornje i srednje note, jer po prirodi brže isparavaju”.

 

Izvor: Kolektiv

Tekst objavila: Jasminka Mulić