Velika Britanija i Evropska unija zaključili su novo strateško partnerstvo o učvršćivanju veza, posebno u odbrani, na prvom samitu posle Bregzita.
"Ovaj samit obilježava novu eru u našim odnosima", rekao je britanski premijer Kir Starmer na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i predsjednikom Evropskog savjeta Antonijom Koštom. Starmer je rekao da postignutim sporazumom svi dobijaju i istakao da zajedno sa trgovinskim sporazumima potpisanim prošle nedjelje sa Iranom i SAD to za Veliku Britaniju znači radna mjesta plus kreiranje rasta. Sporazum o partnerstvu o bezbjednosti i odbrani predviđa jačanje saradnje i mogao bi da omogući britanskoj vojnoj industriji učestvovanje u zajedničkom programu zajma EU za kupovinu oružja za 150 milijardi eura, o čemu još pregovaraju članice Unije.
Taj sporazum je postao hitan zbog rata koji je Rusija pokrenula u Ukrajini i rizika povlačenja SAD iz odbrane Evrope. Drugi sporazum je o smanjenju kontrole hrane i poljoprivrednih proizvoda što je bio važan zahtjev Londona, a omogućiće britanskim kompanijama da izbjegnu taksu EU na oslobođeni ugljenik.
Izvor:Vijesti