Maču Pikču, drevni grad Inka iz 15. vijeka na istoku Kordiljera u južnom Peruu, bio je naseljen nekoliko decenija ranije nego što se prvobitno vjerovalo, saopštili su istraživači u utorak.
Prema saopštenju za javnost koje je u utorak objavio Yale Univerzitet, tim predvođen arheologom Richardom Burgerom i istraživačima iz nekoliko drugih američkih institucija koristio je napredni oblik radiokarbonskog datiranja pod nazivom akceleratorska masena spektrometrija do danas pronađenih ljudskih ostataka koji datiraju početkom 1900-ih.
Nalazi su objavljeni u časopisu Antiquity.
Istraživanje sugeriše da je drevni grad bio u upotrebi decenijama ranije nego što se prvobitno mislilo, tj. u periodu od 1420. do 1530. godine, navodi se u saopštenju za javnost.
Na osnovu istorijskih dokumenata, naučnici su ranije vjerovali da je Maču Pikču podignut između 1440. i 1450. godine.
"Do sada su procjene antike Maču Pikčua i dužine njegove okupacije bile zasnovane na kontradiktornim istorijskim izvještajima koje su napisali Španci u periodu nakon španskog osvajanja", rekao je Burger u saopćenju za javnost.
"Ovo je prvo istraživanje zasnovano na naučnim dokazima koja daje procjenu o osnivanju Maču Pikčua i trajanju njegove okupacije, dajući nam jasniju sliku o porijeklu i istoriji lokacije", dodao je.
Izvor i foto: Kolektiv.me
Tekst objavila: Ljilja Brajković