Godine 1848, britansko obijležavanje Božića doživjelo je transformaciju zahvaljujući njemačkom princu Albertu, suprugu kraljice Viktorije.
Donoseći sa sobom običaj kićenja jelke iz svoje domovine, princ Albert je uveo tradiciju koja će zauvek promeniti način na koji skoro cijeli svijet slavi najradosniji hrišćanski praznik.
Početak nove tradicije na dvoru
U raskošnim prostorijama Vindzorske palate, kraljevska porodica je prvi put postavila ukrašenu jelku, inspirisanu običajima koje je princ Albert donio iz Nemačke. Jelka je bila dekorisana svećama, voćem i šišarkama, stvarajući sliku topline i praznične atmosfere.
Ova scena je uskoro postala simbol Božića, zahvaljujući objavljenim ilustracijama u britanskim novinama.
Uticaj na britansku srednju klasu
Kada su novine prenele slike kraljevske porodice okupljene oko ukrašene jelke, srednja klasa širom Britanije odmah je prihvatila ovaj običaj. Božićna jelka je ubrzo postala neizostavan deo svakog doma, simbol zajedništva i praznične radosti.
Popularnost ove tradicije nastavila je da raste, a njen značaj se zadržao sve do danas.
Simbol praznične radosti
Iako je tradicija ukrašavanja jelke nastala mnogo pre 19. vijeka, princ Albert je zaslužan za njenu popularizaciju u Velikoj Britaniji. Njegov doprinos nije bio samo kulturni, već i emotivni, jer je uveo duh zajedništva i radosti u domove ljudi. Ovaj običaj je pokazao koliko jedna jednostavna ideja može povezati ljude i učiniti praznike posebnim.
Božićna jelka, nekada simbol njemačke kulture, danas je univerzalni znak praznične magije koja okuplja porodice i podsjeća nas na značaj ljubavi i zajedništva.
Izvor: Kolektiv
Foto: Ilustracija
Tekst objavila: Jasminka Mulić