Međunarodni dan žena, 8. mart, danas se proslavlja mnogo skromnije, nego što je to bio slučaj prethodnih godina.
Pandemija korona virusa i loša ekonomska situacija, učinile su da je ovaj praznik tek “blijeda sjenka” nekadašnjeg Osmog marta, kojem se, barem u našoj zemlji, nekada pridavala velika pažnja i koji se proslavljao kao važna manifestacija. A da je predstavljao značajan datum u životu ne samo žena nego i muškaraca, saglasna je i naša sugrađanka, sedamdesetpetogodišnja Šefka Šabanović, koja se sa sjetom prisjeća osmomartovskih proslava sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka.
“Tom prazniku se u nekadašnjem Vunarskom kombinatu mnogo radovalo, jer je proslava 8. marta bila svojevrsna svetkovina praćena poklonima, akademijama, izletima i druženjima žena i muškaraca, koja su uz igru i pjesmu, nerijetko trajala i do jutra. Sve radnice tog dana bile su pošteđene posla, a pokloni od firme bili su obavezni. Često su se organizovala i putovanja u inostranstvo. Bio je to svenarodni, a ne samo praznik žena”, priča Šefka i dodaje, da se danas bolje živi, ali se nekada bilo zadovoljnije, iako sa manje.
“Radovale smo se svakom poklonu, priredbi koju bi nam organizovali u firmi. Bilo je smijeha i veselja. A onda bi se u hotelu obavezno napravila zabava, gdje bi sa muževima ostajale do kasno u noć“ sjeća se Šefka.
Danas, kaže ona, sve je drugačije.
„Danas je to mnogo umjerenije. Mladi ljudi danas imaju drugačiju sliku svake proslave ili događaja, pa i ovog praznika. Sve se svodi na to da slikaju poklone, pohvale se na društvenim mrežama, i to je to. Svi su postali sebični, nedostaje onaj osjećaj društvenosti. Nekada nijesi mogao proći ulicom od gužve koja bi se stvorila zbog kupovine cvijeća i mi smo bile zadovoljne, a danas nije takav slučaj“ kazala je Šefka.
ŠEFKA ŠABANOVIĆ - audio snimak izjave
Njena prijateljica Nusreta Franca, ističe i da se zaboravlja i na razlog proslave ovog praznika.
„Radilo se mnogo, ali smo bile motivisane. Takođe, i zaštićene u svakom smislu- od dužine radnog vremena pa do redovnih isplata. Toga danas nema. Dešava se da radnice dobijaju otkaz ukoliko žele da se ostvare kao majke, da imaju djecu, poslodavci ih ne poštuju. Nekada su plate bile dobre, redovne, radilo se „po učinku“, pa smo se trudile i takmičile ko će više posla da uradi, a imale smo i trinaestu platu“, sa sjetom u glasu priča ova sedamdesetosmogodišnjakinja koja je, kako kaže, nekoliko puta proglašavana najboljom radnicom.
Ove dvije vremešne dame, svoj radni vijek su provele zadovoljne. Pomalo su, kažu, u čudu, koliko su danas žene savremenije, a opet, „biju bitku“ sa priznavanjem ravnopravnosti. Možda će, ističu one, nove generacije uspjeti da naprave balans, da svi budu zadovoljni.
NUSRETA FRANCA - audio snimak izjave
Inače, da podsjetimo, Dan žena ustanovljen je na Drugoj međunarodnoj konferencija žena socijalista 8. marta, 1910. u Kopenhagenu, na inicijativu Klare Cetkin, vođe njemačkih socijalista i ženskog radničkog pokreta.
Taj dan se obilježava u znak sećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu 1909. i njujorški marš više od 15.000 žena, koje su tražile kraće radno vrijeme, bolje plate i pravo glasa.
Ujedinjene nacije su zvanično 8. mart proglasile Međunarodnim danom žena u drugoj polovini sedamdesetih godina 20. vijeka.
Autorka i foto: Vanja Šabanović
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZARANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA VEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE