U cilju očuvanja muzičke tradicije i njegovanja narodne pjesme, nevladina organizacija „Muzička baština“ uz podršku lokalne samouprave i ove godine organizovaće Festival izvorne muzike, saopštio je koordinator tog projekta i profesor muzike, Almir Martinović.
Gostujući u emisiji „Šta može NVO“, Radija Bijelo Polje, Martinović je istakao da tradicionalna izvorna pjesma ima dušu, šalje poruku ljubavi i zajedništva, te da nas uči istoriji našeg naroda.
„Upravo je to jedan od razloga pokretanja još jednog projekta, odnosno organizovanja Festivala izvorne muzike. Na ovaj način nastavljamo misiju očuvanja tradicionalne muzike, misiju koju smo započeli još 2013. godine, kada smo i osnovali nevladinu organizaciju ’Muzička baština’, čuvajući brižljivo ljepotu narodnog melosa. Želimo da mlade naraštaje edukujemo o našem muzičkom nasljeđu, da im ukažemo na značaj narodne tradicije, da našu djecu naučimo da njeguju i čuvaju muzičku tradiciju svog, ali i drugih naroda koji žive u Crnoj Gori, da tu vrstu muzike otrgnu od zaborava“, istakao je profesor Martinović.
Koncepciju Festivala izvorne muzike, kako je kazao Martinović, nijesu mijenjali, te će i ove godine učestvovati bjelopoljski osnovci i srednjoškolci, ali i ostvareni muzičari, koji će svoje iskustvo i znanje prenijeti na mlade.
„Planirane su brojne aktivnosti, među kojima su formiranje orkestra, izbor izvođača, solo instrumentalista, hora, osmišljavanje scenografije, edukativne radionice, a ono čemu se svi posebno raduju jesu ti završni koncerti. Kada nastupaju naša talentovana djeca sale su uvijek pune, tako da se nadam da će nam epidemiološka situacija dozvoliti organizaciju koncerata. Pored koncerata osnovaca i srednjoškolaca, planiramo i onaj na kojem će naši mladi harmonikaši pratiti nastup ostvarenih pjevača. Biće to odličan spoj mladosti i iskustva, ali i pokazatelj da muzika ne poznaje granice“, najavio je koordinator Festivala izvorne muzike.
Ne samo da će ovim projektom ljubav prema tradicionalnoj pjesmi prenijeti na mlade, već će, kako je istakao Martinović, dati i priliku onim talentovanim da usavrše svoje talenat i znanje.
„A one starije generacije, koje vole ovu muziku, zahvaljujući ovom projektu, a organizacijom koncerata, imaće priliku da uživaju u tim melodijama, malo zaboravljenim pjesmama, koje u njima bude lijepa sjećanja“, naveo je on.
Istakao je da tradicionalna muzika kvalitetom odolijeva svakom vremenu, pa i ovom u kojem preko noći „niču novi muzički pravci“.
„Danas se mnogo toga plasira kao umjetničko djelo, kao pjesma vrhunskog kvaliteta, a zapravo je riječ o komercijalnoj muzici, o onoj koja se „gleda“, a ne sluša. Upravo je i to jedan od razloga zbog kojeg moramo dodatno raditi na promociji izvorne, tradicionalne muzike, onoj koja nas spaja i povezuje“, podvukao je profesor Martinović.
Većina crnogorskih pjesama su, kako je naveo, melodijom i tekstom toliko istinite, te mladi i kroz muziku i pjesmu mogu učiti istoriju svog naroda.
„Tradicionalna muzika je zapravo identitet jednog naroda. Zato i moramo sačuvati muzički identitet Crnogoraca i to na način što ćemo kroz ljepotu melodije izvorne muzike i zvukova naših narodnih instrumenata predstaviti narodnu pjesmu. Ta pjesma je „obojena“ ljubavlju prema svojoj državi, prema narodima koji žive u Crnoj Gori, ljubavlju prema ocu, majci, sestri, bratu i svemu onome što se kroz vjekove dešavalo, a ostavilo je duboki trag u našoj istoriji. Ljubav je ono što ispunjava našu dušu, utiče na naše raspoloženje i povezuje nas – upravo to uspijeva izvorna muzika svojom ljepotom, toplinom melodije, motivima i porukom koju u sebi nosi“, poručio je profesor muzike, Almir Martinović.
Podsjetimo, projekat "Festival izvorne muzike", podržan od opštine Komisije za raspodjelu sredstava nevladinim organozacijama, predstavljen je danas u galeriji Centra za kulturu.
Autorka: Sanja Dulović
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Milan Knežević, Dalibor Rakočević
Audio obrada: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE