Pavićević: Bez obzira na naša politička opredjeljenja, zajedno ćemo se boriti za bolji položaj žena

Iako je od proglašenja nezavisnosti 2006. godine, Crna Gora ostvarila značajan napredak u oblasti razvoja ljudskih, pa tako i ženskih prava, žene su i dalje u neravnopravanom položaju i to u svim oblastima života, smatra poslanica Demokratske partije socijalista, Vesna Pavićević.

Upravo je to, kako je istakala, bio i razlog osnivanja Ženskog kluba u Skupštini Crne Gore, koji će se boriti za unapređenje rodne ravnopravnosti, kao i zaštitu fizičkog i psihičkog integriteta žena.

Pavićević, koja je izabrana za kopredsjedavajuću tim klubom, u izjavi za Radio Bijelo Polje je kazala da se ciljevi Ženskog kluba ogledaju u afirmaciji rodne ravnopravnosti na svim nivoima odlučivanja, podsticaju ženama za veće učešće u političkom i javnom životu, unapređenju položaja žena u svim sferama društva, unapređenju solidarnosti i humanosti, kao i promovisanju volonterizma i međusobnog pomaganja.

„Bez obzira na naša politička opredjeljenja i stranačku pripadnost, ujedinjene smo u želji da ženi u Crnoj Gori damo mjesto koje joj pripada, da je zaštitimo, ojačamo i zaštitimo njen integritet“, poručila je Pavićević, napominjući da se radi o neformalnom skupštinskom tijelu, za čije je formiranje sporazum potpisalo 20 poslanica svih političkih partija koje su zastupljene u parlamentu 27. Skupštine Crne Gore.

Ženski klub će, kako je kazala Pavićević, u saradnji sa relevantnim institucijama, međunarodnim organizacijama, NVO, medijima i drugima, raditi na izmjenama zakona, unapređenju rodne ravnopravnosti, razvijanju programa zaštite žena i uspostavljanju mehanizama za sankcionisanje svih napada na žene.

„Neophodno je zajedničko angažovanje svih društvenih i političkih aktera, koji donose odluke, usvajaju zakone, vode politiku, ekonomiju, određuju društevna kretanja, prodične prilike i svakodnevni život građanki Crne Gore. Jer, inače, na putu pristupa Evropskoj uniji Crna Gora se obavezala na efikasnije zalaganje za prava žena i to ne samo usklađivanjem zakona sa pravnim tekovinama EU, već i uvođenjem boljih instituicionalnih mjera i boljom koordinacijom u djelovanju tih institucija“, navela je poslanica Demokratske partije socijalista, Vesna Pavićević.

U Crnoj Gori, pored uloženih napora,  i dalje postoje ukorijenjena mišljenja o rodno definisanim zanimanjima i podjeli na ,,muške“ i ,,ženske“ poslove.

„Žene manje zarađuju od muškaraca, a problem predstavlja i to što se ne bave takozvanim „muškim zanimanjima“. Sve to pred ovaj klub postavlja zadatak za potpunu angažovanost za jednak položaj žena u odnosu na muškarce pri ostvarivanju svojih prava, korišćenja ličnih znanja i sposobnosti za razvoj društva, kao i ostvarivanje benefita od rezultata rada“, kazala je Pavićević, koja je, kako kaže, dokaz da se u Crnoj Gori počelo sa rušenjem stereotipa, jer je ona bila prva načelnica zatvora, što se, kako ističe, tretira kao ,,muški“ posao.

Najvidljiviji pokazatelj rodne nejednakosti, kako je kazala Pavićević, jeste nasilje nad ženama, a sve češće i digitalno nasilje.

„Žene su sve češće mete i žrtve digitalnog nasilja, posebno se to odnosi političarke, novinarke, žene koje se bave zaštitom ženskih prava, a sve to sa ciljem da se žene obeshrabre i da se smanji njihova uloga u društvu. Zato ćemo se borti za antidiskriminaciju, jednakost, nenasilje, uz razvijanje solidarnosti, povjeranje, zajedničtva i njegovanja različitosti“, naglasila je koopredsjedavajuća novoformiranog Ženskog kluba.

Posebno će, kako je navela, biti posvećene, podsticanju na humanost i solidarnost.

„Solidarnost, humanost i volonterizam dolaze kao efekat i rezultat povjerenja, dijaloga, promocije volonterizma i međusobnog pomaganja i socijalne sigurnosti građana.To je ublažavanje ljudskih patnji izazvanih raznim situacijama, ekološkim katastrofama, pandemijima, kao što je ova, ali i drugim nesrećama. Dakle, solidarnost je i odluka da priđemo ženama, da budemo tu za njih, da im pružimo ruku i budemo njihov oslonac u borbi za mjesto koje im pripada u društvu. Tome nas uči i istorija žena u Crnoj Gori, ona  o majkama koje su rađale hrabre ratnike, sestrama, ćerkama, gorskim vilama, ženama sa kamena Crne Gore, koje su bile domaćice, heroine, humanitarke, princeze, knjeginje, kraljice“, poručila je Pavićević.

Napomenula je i da trenutno u Skupštini Crne Gore od 81 poslaničkog mjesta, njih 20 zauzimaju žene, što je pad u odnosu na prethodni saziv, kada su bile 24 poslanice.

„Ženski klub će se zalagati da se broj poslanica u Skupštini promijeni, jer žene mogu dati ogroman doprinos u političkom djelovanju na mjestima odlučivanja, donošenju zakonskih propisa, doprinos pozitivnim društvenim promjenama u svakodnevnoj borbi za dobrobit društva. Učešće žena u političkom životu i odlučivanju je jedan od puteva za ostvarivanje principa ravnopravnosti, ali i preduslov vidljivosti ženskog glasa u politici, razvoju i potvrda demokratskog rasta društva“, zaključila je Pavićević.

Autorka: Sanja Dulović

Foto: arhiva RBP

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE