Sredstva informisanja i komunikacija u što većoj mjeri treba da obezbijede pristupačnost informacija svim licima sa invaliditetom, zaključeno je na seminaru „Uloga medija u promovisanju ljudskih parava osoba sa invaliditetom“, održanom danas u Bijelom Polju.
Naime, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj organizovala je danas sastanak sa predstavnicima medija, na kojem se razgovaralo o načinu izvještavanja o licima sa invaliditetom, kao i o terminologiji koja se koristi u tim slučajavima.
Predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, Veselin Joketić, istakao je da je Radio jedini mediji čiji je sadržaj prilagođen slijepim i slabovidim licia, ali da, sa druge strane, štampani i elektronski mediji moraju da ulože dodatne napore kako bi svoje programske sadržaje učinili dostupnim toj populaciji, kao i svim ostalim licima sa invaliditeom.
“Iskreno vjerujem da uz zajedničke napore možemo da riješimo taj problem i da sadržaje učinimo dostupnim svima po principu jednakosti”, kazao je Joketić.
Upravo sa tim ciljem su, kako je rekao, i pokrenuli projekat „Recimo NE diskriminaciji u pristupu informacijama osoba oštećenog vida“, koji realizuju uz finansijsku podršku Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava.
„Projekat ima za cilj podizanje nivoa svijesti ciljnih grupa i ukupne javnosti o značaju, potrebi i obavezi uvažavanja i doslednoj primjeni svih zakonom zagarantovanih prava lica sa invaliditetom, na bazi nediskriminacije i jednakosti sa drugima. Ciljne grupe su osobe sa oštećenim vidom i predstavnici medija. Ovo je drugi od tri seminara za predstavnike medija, prvi smo prije sedam dana organizovali u Podgorici, a za sedam dana će biti i u Baru. Očekujem da ćemo realizacijom svih planiranih aktivnosti uspjeti da postignemo određene rezultate na ovom polju“, naveo je predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj.
Istaknuti aktivista pokreta za zaštitu ljudskih prava osoba s invaliditetom, Božidar Denda, posebno je naglasio značaj upotrebe ispravne terminologije prilikom izvještavanja o licima sa invaliditetom i pozvao medije da budu saveznici svim udruženjima koja se bave pitanjima OSI.
„Mediji su, pored donosioca odluka, ključni faktori koji utiču na politiku u oblasti invalidnosti, jer iako postoji veliki broj zakona u Crnoj Gori koji regulišu, kao i međunarodnih pravnih instrumenata – deklaracija i konvecija, pitanje je u kojoj se mjeri i na koji način primjenjuju. Dakle, da bi duh zakona zaživio i u praksi i da bi osobe sa invaliditetom imale koristi od toga, mediji treba da budu saveznici udruženjima osoba sa invaliditetom. Zato samo danas tu, da se kroz razgovor sa predstavncima medijskih kuća međusobno snažimo, da pomognemo jedni drugima u zajedničkoj borbi za bolji položaj svih lica sa invaliditetom“, poručio je Denda.
Autorka: Sanja Dulović
Foto i video: Vladimir Jelić
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRZAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE