Poznavanje engleskog jezika, informatička pismenost i preduzetničke vještine, ključne su kompetencije za konkurentnost na evropskom tržištu, poručila je profesorica engleskog jezika, Aleksandra Saška Rakonjac.
Predstavljajući projekat „Sa obrazovanjem sigurno kroz život”, koji realizuje nevladina organizacija „Novi poredak“, Rakonjac je istakla da mladi moraju da prepoznaju važnost usavršavanja svojih znanja i vještina, jer je obrazovanje preduslov razvoja pojedinca i instrument napretka društva.
„Upravo u cilju unapređenja znanja, vještina i kompetencija za zapošljivost, mobilnost na tržištu rada i konkurentnost, pokrenut je ovaj projekat, a kao neko ko je već dugo u prosvjeti sa velikim oduševljenjem sam podržala ovu priču“, kazala je Rakonjac.
Ona je agažovana kao predavač poslovnog jezika na projektu „Sa obrazovanjem sigurno kroz život“, a iskustva su, kako je navela, odlična.
„Odradili smo 15 edukativnih radionica sa 20 učenika Gimanzije „Miloje Dobrašinović“ i to u cilju unapređenja znanja poslovnog engleskog jezika, koji im je potreban kako bi bili konkurentniji na tržištu, ali koji im je važan i za uopšte budući napredak u karijeri. Iskreno, taj početni nivo znanja je donekle bio zadovoljavajući, ali ipak sam očekivala više od gimnazijalaca. Međutim, kako je vrijeme odmicalo, sve je bilo bolje, a za tih 15 radionica dobili smo veselu družinu koja je radila vrijedno i to kreirajući neke ’realne’ situacije koje se mogu dešavati na polju biznisa“, ispričala je Rakonjac.
Istakla je i da je u poslovnom svijetu jako važno ne samo znati govoriti poslovni enegleski jezik, već znati kada i šta upotrijebiti.
„Jer ono što je za jednu naciju normalno i prihvatljivo, za drugu je čak uvredljivo, tako da smo poradili malo i na toj sociološkoj sferi, kako se ponašati u društvu Kineza, Japanaca, Britanaca, a ipak ne izgubiti svoj identitet“, napomenula je profesorica engleskog jezika.
Pojasnila je i da je Business English zapravo šablon koji nije teško savladati.
„Ali morate imati tu osnovu da bi radili na poslovnoj komunikaciji, ali i korespodenciji. Mislim da su za tih 15 časova uspjeli da savladaju osnove, ali prava edukacija počinje na terenu. Ipak, nadam se da će im ovo puno pomoći u karijernoj orjentaciji, jer danas u poslovnom svijetu vas više niko ne pita da li znate engleski jezik, to se podrazumijeva“, poručila je Rakonjac.
Naglasila je i da su mladi u Bijelom Polju željni znanja, te da im samo treba dati priliku i šansu.
„Moramo biti njihov vjetar u leđa i učiniti sve da nam kvalitetna omladina ne ide iz grada, države. Sve bliže smo Evropkoj uniji i moramo imati omladinu koja će biti stub naše zemlje i koja će pokazati da imamo obrazovane i kvalitetne ljude koji mogu biti itekako konkurentni i na evropskom tržitu“, podvukla je profesorica engleskog jezika i stručna saradnica na projektu „Sa obrazovanjem sigurno kroz život”.
Saopštila da je slične radionice planiraju da organizuju u JU SMŠ ,,Vuksan Djukić'' u Mojkovcu, kao i u JU SMŠ ,,Braća Selić“ u Kolašinu, kojima će prisustvovati po 30 srednjoškolaca.
„Iako je planirano da se održi samo po jedna radionica, vjerujem da će to biti dovoljno da ih podsjetimo na značaj unapređenja znanja, vještina i kompetencija, posebno iz oblasti engleskog jezika, ali i iz oblasti ICT i pospješivanja preduzetničke kompetencije, kreativnosti i osjećaja inicijative“, najavila je Rakonjac.
Podsjetimo, u okviru ovog projekta, pored radionica engleskog jezika, održano je i 15 radionica informatičke pismenosti i inovativnih znanja iz domena ICT-a, za 20 učenika treće godine Gimnazije ,,Miloje Dobrašinović“ .
Isto toliko radionica, za istu cilju grupu, organizovano je i u cilju razvoja preduzetničkih vještina, kreativnosti i osjećaja inicijative.
Projekat „Sa obrazovanjem sigurno kroz život”, koji realizuje NVO „Novi poredak“, finansira Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta Crne Gore.
Autorka: Sanja Dulović
Foto I video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Zoran Rakočević
Audio obrada: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRZAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE