Problem dostupnosti informacija osobama sa invaliditetom posebno je došao do izražaja u vrijeme epidemije virusa korona, kaže predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, Veselin Joketić.
Iako se ovim pitanjem, kako je rekao u emisiji „Šta može NVO“, bave već godinama, napredak je minimalan, ali se nadaju da će realizacijom projekta „Recimo NE diskriminaciji u pristupu informacijama osoba oštećenog vida“ ipak doprinijeti njegovom rješavanju.
Tim povodom juče su u Bijelom Polju organizovali i sastanak sa predstavnicima medija, a danas i sa licima sa invaliditetom, a prevenstvo sa slijepim i slabovidim licima.
„Predstavnici medija iskazali su spremnost da rade na unapređenju pristupačnosti informacija u medijima za ovu populaciju, a tokom jučerašnje diskusije pokazali su i da poznaju ovu problematiku, bave se njome i odlično barataju terminologijom. Isto tako očekujemo i da osobe sa oštećenim vidom uključe i angažuju, kako bi čuli njihova zapažanja, iskustva, sugestije i prijedloge. Poslije tih seminara mi ćemo organizovati i panel diskusiju, gdje će zajedno biti oni koji plasiraju informacije i osobe sa oštećenim vidom, kako bi došli do krajnjih zaključaka, koje ćemo uputiti prema nadležnim organima i krenuti ka rješavanju ovog probelma“, kazao je Joketić.
On je istakao da u Crnoj Gori nijedan štampani - dnevni, nedjeljni i mjesečni časopis ne izlazi na Brajevom pismu, niti u audio formi, a ni eletronski mediji, kao što je televizija, prema njegovim riječima, ne prilagođavaju svoje programske sadržaje osobama sa invaliditetom.
„Javni servis je i obavezan da informacije učini dostupnim u formatima kojima se služe osobe sa oštećenim vidom i osobe koje imaju oštećenja sluha. Dakle, zakonski okvir postoji, ali se ne poštuje, a možda nijesmo ni mi dovoljno ukazivali na to, a ako ne ukazujete na nešto, onda se ni druga strana ne sjeti. Ipak, ja se nadam da će mediji iskazati dobru volju i da će poslije ovog projekta ipak stvari krenuti na bolje“, nagalsio je predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj.
Problem dostupnosti informacija osobama sa invaliditetom, kako je istakao Joketić, naročito je postao vidljiv tokom panedmije.
„Upravo sada se pokazalo koliko informacije nijesu dostpune svim građanima, posebno slijepim i slabovidim licima. Tu su osobe sa invaliditetom najviše osjetile koliko im informacije nedostaju, posebno jer su bile itekako važne za očuvanje zdravlja, ali i uopšte za organizaciju života, jer su postojale, a i sada postoje, mejre koje se moraju poštovati i zaista su mnogi bili, a i sada su, jako zbunjeni“, podvukao je on.
Iako su u odnosu neki pomaci napravljeni kada je riječ o ovom problemu, Joketić je poručio da je to malo, jer ipak, kako je rekao, živimo u 21. vijeku.
„Naša organizacija se ovim problemom bavi već 19 godina, od 2002. izdajemo audio časopis „Pravo na riječ“, u kojem se nalaze sve one informacije i tekstovi iz dnevne i periodične štampe. Pored toga, 2006. godine smo otvorili audio biblioteku, koje je od 2013. u funkciji. Ni tu se nijesmo zaustavili, pa smo 2016. oformili brajevu štampariju, tako da štampamo sve važne infroamcije. Sve ovo potvrđuje da se zaista trudimo da doprinesmo dostupnosti informacija, podstičemo i sve ostale ustanove na to, ali ne možemo sami, zajednički moramo riješti ovaj problem“, poručio je predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, Veselin Joketić.
Autorka: Sanja Dulović
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Milan Knežević
Audio obrada: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRZAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE