Muzafer Zaimović Pikalo ostavio neizbrisiv trag u muzičkom životu Bijelog Polja (audio)

Muzafer Zaimović Pikalo ostavio je neizbrisiv trag u muzičkom životu Bijelog Polja, a njegovi prijatelji, kolege i saradnici pamte ga kao vrsnog čovjeka, pjevača i umjetnika.

Iako je za života objavio samo jedan album, svstavali su ga u red velikih muzičara toga vremena.

Pjesme ,,Za nas”, ,,Sunce jarko”, ,,Mogu i bez nje”, samo su dio njegovog muzičkog opusa, a Bjelopoljci ih i danas rado slušaju.

U audio emisiji ,,Bjelopoljski muzičari”, Radija Bijelo Polje, o životu i radu Zaimovića govorio je njegov vjenčani kum i dugogodišnji saradnik, Veselin Garo Bakić, koji je kazao da je ponosan, jer ga je poznavao.

,,Svirali smo zajedno u muzičkoj grupi ,,Signali”. Bilo je to lijepo vrijeme, puno uspomena i emocija. Svrstavao sam ga u red velikih muzičkih imena, jer je Pikalo zaista to i bio. Volio je najviše da pjeva sevdah, ali su svirke zahtijevale i neku drugu vrstu muzike, u čemu se on, naravno, dobro snalazio. Zabavljao je generacije, jer njegovo pjevanje nije bilo klasično. Bio je umjetnik, legendarni pjevač i njegovo ime nikada ne smije biti zaboravljeno”, naveo je Bakić.

16 godina je prošlo od kada je utihnuo “slavuj” Bijelog Polja, a kolega muzičar Zoran Rakočević, prisjetio se velikana bjelopoljske pjesme.

,,Njegovi počeci vezani su za polovinu sedamdesetih godina, kada je u našem gradu organizovan festival zabavne i narodne muzike. Kada se Pikalo pojavio na sceni, i predstavio pjesmom Šabana Šaulića ,,Sanela”, oduševio je publiku i naravno, pobijedio. U tim vremenima kada se vrednovalo pjevanje, imao je šansu da napravi karijeru, ali je on bio zadovoljan onim što je radio i postigao u svom rodnom gradu. Pikalo je bio prijatelj, dobar čovjek, drug i kolega”, priča Rakočević.

Podsjeća i da je Pikalo, nakon pobjedničke pjesme ,,Sanela”, svojoj kćerki dao upravo to ime.

Divnih druženja i uspomena sa putovanja i svirki prisjetio se i kolega iz benda ,,Signali”, Enes Dreković. Kaže da je Muzafer Zaimović Pikalo bio profesionalac u poslu, te da je bjelopoljska muzička scena izgubila mnogo njegovim odlaskom.

,,Predivan čovjek, dobar i blag, uvijek spreman da pomogne drugome. Bio je veseljak. Tada smo kao grupa zabavljali posjetioce u hotelu ,,Sandžak”, putovali smo, svirali u bivšoj Jugoslaviji, to je bilo divno vrijeme. Osvajao je srca publike, imao je dušu za pjesmu, i gdje god bi pjevao ispratili su ga brojnim aplauzima”, kazao je Dreković.

Rešad Mango Čikič odrastao je sa Pikalom u Gornjoj mahali, dijeleći sve radosti i nestašluke u djetinjstvu. Dani provedeni u društvu sa njim, kaže, zauvijek su mu urezani u srcu.

,,Bio sam jedan od incijatora da Muzaferov album ugleda svjetlost dana. Njegove pjesme, pogotovo ,,Igbala” bile su obavezne na repertoaru za svirke na svadbama. Bio je izvanredan pjevač, nešto specifično i posebno. Ne postoji osoba koju nije zabavio i uveselio. Bio je glavni, gdje god se pojavljivao”, naveo je Čikić.

Gotovo svakog dana, muzičar Suad Kurgaš, slušajući pjesme sjeti se kolege Zaimovića, koji je, kako je kazao, jedinstven i neponovljiv. Pikalo je, kaže Suad, bio druga galaksija i dimenzija.

,,Bio je veličina za sebe, i treba ga se često sjetiti. Bjelopoljac, Gornjomahalac i čovjek iz čaršije. Volio je mjesta gdje se okupljaju ljudi iz naše mahale, tu se osjećao najudobnije. Jednostavno, volio je svoj grad. Poznavao sam ga od malena, i svaki trenutak sa njim ostao je u lijepom sjećanju. Kao pjevač, bio je u rangu Tome Zdravkovića i Šabana Šaulića”, prisjeća se Kurgaš, i navodi da ga je Pikalo uvijek gledao kao mlađeg brata i u svemu podržavao.

,,Svi smo tada učili od Pikala”, zaključio je Kurgaš.

 

AUDIO SNIMAK EMISIJE

 

Autorka: Eldina Bećirović

Foto: Privatna arhiva; prt/scr

Audio obrada: Sanida Kajević

 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA VEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE