Danas su u Muzeju grada Zenice u sklopu projekta Drevni Iliri - zajednička baština, promovisane zbirke kratkih priča Ilirsko kraljevstvo i Ilirske legende, osmog izdanja Regionalnog festivala fantastične književnosti REFESTICON.
Direktor muzeja Adnadin Jašarević najavljujući promociju je istekao da je dugogodišnja saradnja ove institucije i Radija Bijelo Polje rezultirala projektom koji revitalizuje kulturno nasljeđe naroda u regionu. ’’Uspjeli smo da kroz kulturu i umjetnost približimo stvaraoce i institucije, što je prepoznao i pokvoritelj projekta Fond za Zapadni Balkan, kada smo uključili Biblioteku ’’Slovo’’ iz Lapova i NVO Akademiju društvenih nauka kao partnere’’, dodao je Jašarević.
Prema riječima osnivača i koordinatora REFESTICON-a Dragića Rabrenovića drevni Iliri, iako zapostavljeni u istraživanjima, uprkos brojnim arheološkim nalazištima i istorijskoj materijalnoj i nematerijalnoj baštini, bili su inspiracija kako afirmisanim autorima iz regiona tako i učenicima iz Crne Gore. ’’Kroz projektne aktivnosti mladi su se edukovali o zajedničkoj istoriji i tradiciji i istovremeno pripremali za likovno i književno stvaralaštvo. Dok smo za zbirke objavljene u 2020. dobili priče koje zalaze u istoriju, ispredaju nove legende o našoj prošlosti i daju nove ideje za romane, pa čak i filmove’’, istakao je Rabrenović.
Direktorica Opštinske biblioteke Slovo iz Lapova Danijela Vulićević, kao jedna od članica žirija i autorki priča u zbirci Ilirsko kraljevstvo, napomenula je da je pred čitaocima kolekcija koja okuplja neka od najznačajnijih imena u ovom žanru u regionu i otvara prostor za nove autore. ’’Iako je opšte poznato postojanje ilirske civilizacije REFESTICON nam je svima dodatno dao podstrek da istražujemo i saznamo i neke detalje o vladarima iz tog perioda. Tako je mene posebno inspirisala kraljica Teuta kao žena , vladarka koja se nekada doživljava negativno, a nekada kao zaštitnica svog naroda od Rima’’, istakla je Vulićević.
Redakcije Radija Bijelo Polje i portala Refesticon