Sabrana djela Rista Ratkovića i Zbornik radova sa naučno-stručnog skupa posvećenog ovom književniku, promovisani su proteklog vikenda u Zenici, u okviru regionalne manifestacije „Drevni Iliri – zajednička baština“.
Direktor JU Ratkovićeve večeri poezije, koja je i izdavač ovih djela, Kemal Musić, saopštio je da su sabrana djela, kao i pomenuti Zbornik, objavljeni u okviru jubilarnih – 50. Ratkovićevih večeri poezije, jedne od najznačajnijih pjesničkih manifestacija u regionu.
„Kao pečat naše izdavačke produkcije, prošle godine, objavili smo sabrana djela Rista Ratkovića i Zbornik radova sa naučno stručnog skupa posvećenog Ratkoviću. Dakle, objavljen je roman ,,Nevidbog“, knjiga poezije pod nazivom ,,Lim“, njegove priče i drama ,,Zoraj“. Moram istaći da su na pripremi ovih izdanja radili sjajni stručnjaci. Knjigu poezije ,,Lim“ priredio jedan od najboljih pjesnika u Crnoj Gori, dopbitnik nagrade ,,Risto Ratković“, Pavle Goranović. Zatim, akademik Sreten Perović radio je na pripremi romana ,,Nevidbog“, „Priče“ priredio je Dragić Rabrenović, a dramu ,,Zoraj“ profesorica Sonja Tomović Šundić“, pojasnio je Musić.
Iako poznat u jugoslovenskoj književnosti, Risto Ratković, prema riječima Musića, nije iščitan onako kako bi trebalo, te su iz tog razloga i organizovali naučni skup, na kojem su diskutovali o njegovim djelima.
„Zahvaljujući tom naučno-stručnom skupu, na kojem je, između ostalih, učestvovala i Melida Travančić, čini mi se da je Risto Ratković dobio jednu novu dimenziju i novo čitanje, tako da sada imamo jedan potpuno drugačiji pristup njegovom djelu, čini mi se malo moderniji“, kazao je direktor JU Ratkovićeve večeri poezije.
Musić je istakao i da su Ratkovićeve večeri poezije prerasle u manifestaciju svjetskog karaktera.
„Ratkovićeve večeri poezije kao ustanova postoje već deset godina, tokom kojih smo stekli brojne prijatelje, kao što je Udruženje pisaca NR Kine, Institut Gete, ambasade Austrije i Poljske, a saradnju smo uspostavili i sa skoro svim kulturnim i diplomatskim predstavništvima u Crnoj Gori“, rekao je Musić, najavljujući da će na 51. Ratkovićevim večerima poezije učestvovati pisci iz Kine, Poljske, Ukrajine i Turske, a najvjerovatnije i nobelovka Olga Tokarčuk iz Poljske.
On je napomenuo i da je u toku konkurs za nagrade ,,Risto Ratković“ i ,,Ratkovićeve večeri poezije“, koji će biti otvoren do 15.jula.
„Već do sada je pristigla 21 knjiga na konkurs i pozivamo pisce da pošalju knjige, da se jave, i da izaberemo najbolju“, istakao je Musić, zahvaljujući realizatorima projekta „Drevni Iliri – zajednička baština“, na prilici da budu dio ove manifestacije.
Direktor Ratkovićevih večeri poezije, Kemal Musić. Da se zahvalim organizatoru što je Ratkovićeve večeri poezije uvrstio u ovaj projekat, jer sami ambijent Vranduka i Kuće Rista Ratkovića imaju sličnu auru, i ovaj ambijent daje jednu posebnu notu svemu ovome.
Pomoćnik direktora JU Ratkovićeve večeri poezije, Dragić Rabrenović, istakao je da je Risto Ratković ostao upamćen kao pjesnik, ali i kao autor prvog romana ,,Nevidbog“.
„I danas se taj roman tumači na različite načine u teoriji književnosti, od sna, do boja, likova, kao i do toga da li je u pitanju realizam ili socijalni roman, koji ima elemenata fantastike. Ima nekih tabu tema koje se i danas pominju, to su gej ljubavi, čak i nasilne bludne radnje, ali to nije ono po čemu je on prepoznat, već po tome da je bio avangarda u tom periodu, i sve te priče bilježio je u časopisima toga perioda, koje su prvo objavljivane, a kasnije sakupljene u jedan roman“, kazao je Rabrenović.
Istakao je i da su u okviru 50. Ratkovićevih večeri poezije uspjeli da objave i priče koje su još manje popularne i poznate, kada je riječ o proznom stvaralaštvu Rista Ratkovića.
„Te priče tek treba da se istražuju, u njima ima i fantastike, ali i toliko realnih i socijalnih tema koje opisuju društvo i to vrijeme prije i nakon Drugog svjetskog rata“, podvukao je Rabrenović.
Govoreći o Zborniku radova sa naučno-stručnog skupa posvećenog Ristu Ratkoviću, Rabrenović je kazao da on sadrži 11 eseja i isto toliko naučnih radova, koji su prošli po dvije anonimne stručne recenzije.
„Andrijana Rabrenović je bila urednica ovog izdanja, a mi se iskreno nadamo da ćemo uprkos teškoj finansisjkoj situaciji i virusu korona, uspjeti da nastavimo da održavanjem takvih načunih skupova, ali i na sakupljanju i objavljivanju stručnih radova“, rekao je Rabrenović.
Autorke: Eldina Bećirović i Sanja Dulović
Foto i vido: Vladimir Jelić
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.