Opštinska organizacija Crvenog krsta u saradnji sa Ministarstvom finansija i socijalnog staranja, Centrom za socijalni rad i Crvenim krstom Crne Gore, od početka aprila implementira projekat ,,Pomoć u kući za starija i invalidna lica”.
“Programom je trenutno obuhvaćeno 70 korisnika programa, pa smo za brigu o njima i pružanje pomoći u kući, angažovali 7 gerontodomaćica, a povećavanjem broja korisnika, angažovaćemo i preostale gerontodomaćice. Prošle godina imali smo 150 korisnika i 15 gerontodomaćica, ali, izmjenama i dopunama Zakona, pravilnika o kriterijumima i mjerilima za učešće korisnika, roditelja odnosno srodnika u plaćanju troškova usluga podrške za život u zajednici, savjetodavno-terapijskih i socijalno-edukativnih usluga i smještaja, došlo je i do izmjene u realizaciji Programa “Pomoć u kući za starija i invalidna lica”, koja sada učestvuju u plaćanju troškova usluga podrške. Dio tih troškova pokriva korisnik, roditelj, odnosno srodnik u zavisnosti od primanja ostvarenih u mjesecu koji prethodi mjesecu ostvarivanja prava na uslugu, dok dio pokriva resorno ministarstvo, a, imamo i korisnike čije troškove u potpunosti pokriva Ministarstvo finansija i socijalnog staranja”, kazao je sekretar opštinskog Crvenog krsta Zoran Rudić.
Rudić je dodao, da pored partnera sa kojima implementiraju projekat, podršku imaju i od lokalne samouprave, gdje kroz razne vidove pomoći i aktivnosti, pokušavaju da korisnicima “trećeg doba” život učine sadržajnim i ljepšim.
“Unapređenje usluge “Pomoć u kući” omogućava kvalitetniji život, olakšava funkcionisanje domaćinstava starijih kroz pružanje podrške pri nabavci namirnica i ljekova, zakazivanju zdravstvenih pregleda, a posebno u prevazilaženju osećaja usamljenosti i izolovanosti. Crveni krst će u saradnji sa partnerima i tokom ove godine, unaprijediti paletu usluga za starije sugrađane, realizujući brojne aktivnosti koje tokom prošle godine to nijesmo bili u prilici, zbog pandemije koronavirusa”, istakao je Rudić.
Podsjetio je i da gerontodomaćice korisnicima programa pomažu u nabavci hrane, pripremanju obroka, pri kretanju, održavanju lične higijene i higijene prostora, grijanju prostora, nabavci štampe i knjiga, plaćanju računa za električnu energiju, telefon, komunalije i sl., posredovanju u obezbjeđivanju različitih vrsta usluga za održavanje stana i uređaja za domaćinstvo, nabavci ljekova, odlasku na preglede, zakazivanje vakcinacije i sl., kao i ostale usluge kroz programe koje sprovodi ova humanitarna organizacija, uljučujući i humanitarnu pomoć za korisnike koji su u stanju socijalne potrebe.
Izvor i foto: Opštinska organizacija Crvenog krsta Bijelo Polje