Bjelopoljska OŠ „Risto Ratković“ danas proslavlja 57 godina rada, a tokom svog višegodišnjeg postojanja odigrala je nezamjenjivu ulogu u obrazovanju i vaspitanju mladih generacija, kazao je direktor te vaspitno-obrazovne ustanove, Sreto Pavićević.
Gostujući u emisiji „Riječ o školstvu“, Radija Bijelo Polje, Pavićević je istakao da je Osnovna škola „Risto Ratković“ iznjedrila sjajne talente, koji su postali stručnjaci u raznim oblastima, afirmišući tako ne samo školu, grad Bijelo Polje, nego i državu Crnu Goru.
Iako 57. rođendan dočekuju u ne tako lijepim okolnostima, zbog pandemije COVID 19, Pavićević je naglasio da je ipak ponosan što su uspjeli da odgovore svim izazovima sa kojima su se susretali i ove školske godine.
„Period od 57 godina nije ni kratak, a ni lak, da bi jedna škola postala prepoznatljiva po rezultatima, nagradama, priznanjima, kao i uspjesima koji se nižu na svim poljima i nivoima takmičenja, ali smo mi uspjeli u tome. Taj put počinje daleke 1950. godine, kada smo kao druga osmogodišnja škola funkcionisali u sklopu vaspitno-obrazovne ustanove ,,Dušan Korać“. Od 1964. godine škola se seli u novoizgrađeni objekat, koji se nalazi u Nikoljcu, a 1965. odlukom Skupštine počinje da nosi ime našeg zavičajnog pisca i pjesnika Rista Ratkovića. Zaista jako duga tradicija i naravno da je bilo lakših i težih trenutaka, ali mislim da smo uspijevali da u svakom vremenu adekvatno odgovorimo na sve izazove, pa i ove koje je donijela pandemija korona virusa. I iz ove situacije smo izašli jači i čvršći, ali i sposobniji, jer prilagođavajući se toj novonastaloj situaciji mi smo bili primorani da iz jednog, za nas najljepšeg načina držanja nastave u učionici, pređemo na neke onlajn module učenja“, ispričao je Pavićević.
Uprkos brojnim ograničenjima koje je donijela pandemija korona virusa, Pavićević je istakao da i za ovu školsku godinu može reći da je uspješna, čemu svjedoče uspjesi učenika.
„Nijesmo žalili ni svoje slobodno vrijeme, ni energiju, tako da smo zaista svi udarnički radili i zahvaljujući svemu tome, saradnji kolektiva, učenika, ali roditelja, i ova godina, uz sva ograničenja koja nam je nametnula ova situacija, može biti pridodata tom nizu uspješnih godina, o čemu svjedoče i nagrade sa takmičenja. Iako su neka takmičenja, sa kojih smo se tradicionalno vraćali sa plaketama, zahvalnicama, medaljama za osvojena prva mjesta, morala biti odložena, neka su održana onlajn, pa smo uspjeli da osvojimo nagrade čak i na međunarodnim smotrama znanja“, rekao je direktor OŠ „Risto Ratković“.
Kazao je i da su prije nekoliko dana ispratili još jednu generaciju učenika, dodajući da je riječ o jako uspješnoj djeci.
„Ostaje taj neki žal što su ostali uskraćeni za ono što su ranije generacije imale, polumatursku šetnju, polumatursko veče, ali nadamo se da će se tokom juna epidemiološka i zdravstvena popraviti, pa da ćemo moći da im organizujemo svečaniji ispraćaj. Od 34 učenika, koliko ih je završilo IX razred, njih devet su nosioci diplome Luča, tako da smo ponosni na te mlade ljude i siguran sam da će nastaviti da nižu uspjehe i u nastavku školovanja“, poručio je Pavićević.
Kako je saopštio, upisali su i novu generaciju osnovaca, odnosno 46 prvaka.
„Tako da ćemo formirati dva odjeljenja prvog razreda, što je manje u odnosu na prethodnu godinu, kada smo upisali tri. Nakon završenog testiranja kod školskog pedagoga, već sada možemo reći da je pred nama sjajna generacija, sa dosta talentovane djece, zrele, inteligente i vaspitane, pa se nadam da ćemo i novu školsku godinu dočekati u boljim okolnostima“, rekao je direktor.
Istakao je i da je zadovoljan kadrovskim kapacitetom, ali da imaju i dva infrastrukturna problema, za koja se nada da će ipak biti što skorije riješena.
„Nedostatak fiskulturne sale je jedan od većih problema, tako da se nastava, pored dva poligona, održava i u SC 'Nikoljac'. U toku je izrada idejnog projekta, a kada to bude završeno, uz još neke tehničke detalje, krenućemo u potragu za finansijerima, sponzorima, kako ne bi ostali jedina gradska škola u Crnoj Gori koja nema svoju fiskulturnu salu“, podvukao je Pavićević.
Prioritet im je i izgranja novog objekta područnog odjeljenja u Pripčićima.
„Taj objekat je u jako lošem stanju, iako smo intervenisali u skladu sa našim mogućnostima. Pokrenuta je i priča sa potencijalnim investitorima, proslijeđena je i projektna dokumenatcija, koju je, kao i sve dozvole uradila Opština BijeloPolje, na čemu smo jako zahvalni. Dakle, projekat je gotov, očekujem da se uskoro jave i finansijeri sa konkrentnim idejama, kako bi se što prije krenulo u izgradnju i kako bi naši učenici, njih 14 učenika, koliko ih trenutno pohađa to područno odjeljenje, dobili školski objekat kakav zaslužuju u 21. vijeku“, zaključio je Pavićević.
Autorka: Sanja Dulović
Foto i video: Vladimir Jelić
Tonska realizacija: Dalibor Rakočević, Milan Knežević
Audio obrada: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRZAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE