Roman "Srce od kostiju", književnika iz Zenice, Adnadina Jašarević, promovisan je večeras u Bijelom Polju.
O romanu, kojim je Jašerević napravio iskorak u svom stvaralaštvu, duboko uranjajući u temu vjere, ali i odnosa čovjeka i Boga, govorio je bjelopoljski književnik Kemal Musić.
Riječ je o romanu magijskog realizma, u kojem se Jašarević bavi sufijama, a centralna ličnost jeste Hamza Orlović, osnivač hamzevijskog pokreta, čiji je cilj bio povratak izvornih vrijednosti islama i obraćanje Bogu na maternjem jeziku.
„Mistika je ono što karakteriše roman Adnadina Jašarevića. Vjera u natprirodan i nematerijalan uzrok svega postojećeg, do čije spoznaje ne dolazi racionalnim putem i pojmovnim rasuđivanjem, već preko intuicije i neposrednog doživljaja, a cilj je sjedinjavanje ljudske duše sa iracionalnim božanstvom, apsolutnim bićem, ili sa svemirom, karakteristika je ovog romana“, kazao je Musić.
Ipak, roman “Srce od kostiju” nije pseudo-istorijski, već njime Jašarević, kroz vjeru i religiju, odnos čovjeka i Boga, pokreće važna pitanja.
“ Ja se zapravo bavim učenjem Hamzevija, lajt motiv u ovom romanu je ruža, kao simbol ljepote i savršenstva, ali i kao jedan od najčešćih simbola kod sufija- mistika u islamu. Naime, kroz epidzode Hamze kao dječaka, mladića, a potom i odraslog čovjeka, suočavam ga sa sufijskim učenjem na djelu. Kroz određene dijaloge tretiram pitanje tišine- da se ne govori previše osim ako se ima šta reći, zatim tretiram iluminatorijska pitanja, shvatanje univerzuma sa pozicije sufija, a s sve to kroz jednu laganu priču u kojoj Hamza Orlović prati svog učitelja i duhovno sazrijeva”, pojasnio je ovaj bosansko-hercegovački pisac i nekadašnji dobitnik nagrade “Zlatni zmaj”.
Ova velika pitanja, kako je rekao, promatra kroz vjeru, jer jer religija, odnosno vjerovanje u Boga, određuje živote većine ljudi.
Autorke: Sanja Dulović i Eldina Bećirović
Foto: Vladimir Jelić