Nevladina organizacija ,,Eko centar“, uz podršku Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj sprovela je istraživanje ,,Flora i fauna Đalovića klisure“, sa posebnim osvrtom na proučavanje živog svijeta Đalovića pećine.
Predsjednik te nevladine organizacije i autor publikacije, profesor Tomislav Tomović, kazao je da su istraživanja trajala dvije godine, nakon čega su i objavljene dvije publikacije. Istraživanje je obuhvatalo identifikaciju, popis i determinaciju florističko-faunističkih karakteristika živog svijeta zaštićenog područja Đalovića klisure, sa osvrtom na pećinu.
,,Đalovića pećina je jedan od najznačajnijih turističkih i razvojnih potencijala našeg grada, prirodni resursi su izvanredni i mogu se mjeriti sa najznačajnijim u Evropi. Đalovića klisura ima dosta specifičnih biljnih vrsta, te se na ulazu u pećinu nalaze endemične vrste koje su karakteristične za klisuru. Od endemskih biljaka imamo Nikolin karanfil, Nikolina zečina, Piramidalni zvončić , Trolisna skakavica, a specifična endemska vrsta Crne Gore i Balkana je crnogorska mlječika. Interesantno je da u ovom kraju imamo i dosta ljekovitih biljaka kao što je bijela rada, žuta i bijela djeteljinu, glog, šipurak, lijeska, kupina i mnoge druge vrste koje daju bogatu ljekovitu floru“, dodao je Tomović, uputio je zahvalnost speleologu Željku Madžgalju koji je obezbijedio potreban materijal.
On je istakao i da je identifikovao značajan dio materijala.
,,Ostale su neke vrste koje nijesmo identifikvali, a koje se mogu publikovati na nekom institutu. Ono što je karakteristično za pećinu jeste da ona nije dovoljno ispitana u živom svijetu, jer je to svijet koji se javlja u potpunom mraku, sa stalnom temperaturom od 8 do 12 stepeni Celzijusovih. Tu imamo pećinske organizme koji su izgubili oči i sporo se kreću. U pećini nema biljaka, upravo zbog nedostatka svjetlosti, ulaze i izlaze šišmiši, slijepi miševi, veliki potkovičari, paukovi“, pojašnajava Tomović.
O odlikama klisure, i specifičnostima ovog podneblja, na završnom presu, osim profesora Tomovića, govorila je i magistar geografskih nauka, Bojana Brajić.
Istraživanje ,,Flora i fauna Đalovića klisure“ realizovano je kroz podsticajnu mjeru Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj Opštine Bijelo Polje.
Autorka: Eldina Bećirović
Foto: NVO ,,Eko centar"