Lokalni parlament okončao je dvadeset treću sjednicu, a na dnevnom redu bila su samo odbornička pitanja i odgovori.
Veska Jankovića, odbornika DPS-a, interesovalo je da li će se ove godine održati kulturne manifestacije po kojima je Bijelo Polje prepoznatljivo, imajući u vidu epidemiološku situaciju izazvanu virusom Covid 19. Odgovarajući na to pitanje, direktor Centra za kulturu, Milko Kovačević je istakao da je poslije jednoipogodišnje pauze uslovljene epidemijom korona virusa, Centar za kulturu uspješno realizovao aktivnosti koje su se odnosile na održavanje 50. Festivala dramskih amatera Crne Gore.
„Centar za kulturu je na visokom nivou obilježio jubilarni, 50. Festival, na kojem je učestvovao veliki broj glumaca, reditelja, scenarista i drugih pozorišnih radnika.Najveći kvalitet ovogidšnjeg festivala bila je velika posjećenost publike, što to nije bio slučaj poslednjih deset godina. U narednom periodu, planirana je organizacija Internacionalnog festivala tamburaških orkestara, koji će se održati 30. i 31. jula“, Ono što treba istaći jeste da imamo sigurne izvore finansiranja a da menadžment Opštine na vrijeme finansira sve ove aktivnosti“,naglasio je Kovačević.
Odbornika SD-a, Adnana Strikovića zanimalo je, kada će biti izabran predsjednik Savjeta MZ „Crhalj“ i, kada se očekuje završetak radova na izgradnji OŠ „Dušan Korać“ u Pruškoj.
Odgovarajući na pitanje poslanika Strikovića, Haris Malagić, iz Opštinske kancelarije za rad sa mjesnim zajednicama, kazao je da je zbog aktuelne epidemiološke situacije bio odložen izbor predsjednika Savjeta kojima je prestao mandat u svim mjesnim zajednicama, pa i savjetu MZ Crhalj, te da će u narednom periodu, kada se steknu uslovi, biti izabran predsjednik te mjesne zajednice.
Što se tiče izgradnje Osnovne škole „Dušan Korać“, u čijem sastavu će biti i srednja muziučka škola, Milanko Minić, direktor Direkcije za izgradnju i investicije, kazao je da je objekat škole površine 7850 m2, a planiran je za 1200 učenika, i rad u dvije smjene. Iako je, prvobitno bilo planirano da škola bude završena do početka ove školske godine, zbog brojnih problema, objekat bi trebalo da bude završen do 1.septembra, 2022. godine, naveo je Minić.
Murat Međedović, odbornik DPS-a pitao je, dokle se stiglo sa izgradnjom Ski centra Bjelasica i Đalovića pećine i, da li je došlo do usporavanja dinamike izvođenja radova na ovim kapitalnim projketima, na šta je Milanko Minić odgvorio, da je do usporavanja izgradnje ova dva kapitalna projekta došlo, pored ostalog, zbog kratke građevinske sezone, nepovoljnih vremenskih prilika, pandemije korona virusa, te kašnjenja sa usvajanjem državnog Budžeta za 2022.godinu. „Dinamički plan izvođenja svih radova na Ski centru Cmiljača, planiran je da se završi do kraja 2022.godine. Ukupna vrijednost do sada zaključenih ugovora za njegovu realizaciju iznosi 21 milion eura.Projekat se sastoji od šest podprojekata koji se realizuju u dvije faze“, istakao je, između ostalog, Minić.
Odbornica Enisa Babajić iz DPS-a, pitala je, koliko je pandemija korona virusa uticala na poljoprivredne proizvođače i šta podrazumijevaju opštinski programi mjera za podsticaj razvoja poljoprivrede i ruralnog i održivog razvoja za ovu godinu.
Odgovorajući na pitanje odbornice Babajić, Slobodan Jelić, sekretar Sekretarijata za preduzetništvo i ekonomski razvoj istakao je da se pandemija korona virusa negativno odrazila na poljoprivrednu proizvodnju u našoj opštini, navodeći kao razloge poskupljenje inputa proizvodnje, pogotovo u stočarstvu, smanjenu mogućnost fizičkog kretanja i kontakata, što je za posljedicu imalo probleme u plasmanu poljoprivrednih proizvoda, i ograničeno tržište. „Programom mjera za podsticaj razvoja poljoprivrede u prošloj godini bilo je predviđeno 250 hiljada eura, od čega je realizovano oko 230 hiljada ili 92,54 odsto, pri čemu su 995 poljoprivrednih proizvođača bili korisnici podsticajnih mjera. Ovu godinu karakteriše kasno usvajanje državnog Budžeta i još nedonošenje Agrobudžeta, što usložnjava ionako tešku situaciju. Novim Programom mjera za podsticaj razvoja poljoprivrede predviđeno je 250 hiljada eura za 14 podsticajnih mjera“, kazao je Jelić.
Da se pojava korona virusa imala negativne posljedice na poljoprivredu u našoj opštini potvrdio je i Jasmin Ćorović, sekretar Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj. Odgovarajući na odborničko pitanje odbornice Babajić, on je kao razloge naveo „ograničenost slobode kretanja, obustavljanje brojnih djelatnosti, problem u plasmanu domaćih poljoprivrednih proizvoda i stvaranje viškova, zatim nestašica sjemena, preparata i sredstava za zaštitu proizvoda“.
Odbornika Idriza Mahmutovića, iz SDP-a, zanimalo je kada se očekuje završetak građevinskih radova na putnom pravcu Gubavač–Bistrica.
Odgovarajući na to pitanje, Milanko Minić je istakao da se završetak putnog pravca Gubavač-Bistrica očekuje do kraja 2021. ili početka 2022.godine, ukoliko vremenske prilike dozvole. “Do zastoja radova dolazilo je zbog kratke građevinske sezone, pandemije korona virusa,neusaglašenosti prijektne dokumentacije sa stanjem na terenu”, naveo je Minić samo neke od razloga, podsjećajući da će biti rekonstruisano 8,7 kilometara puta,a da će biti izgrađen savremena saobraćajnica sa dvije kolovozn trake, 3 km trotoara i javnom rasvjetom.
“Opština pruža logističku i tehničku podršku Investiciono razvojnom fondu pri prezentaciji njihovih programa i kreditnih linija u Bijelom Polju koje nude zainteresovanim građanima i preduzetnicima.Takođe, upućujemo zainteresovane na njihovu kancelariju koja postoji u Bijelom Polju” , kazao je Fahrudin Begović, glavni menadžer Opštine, odgovarajući na odborničko pitanje odbornika Mahmutovića, da li Opština ima saradnju sa IRF, i na čemu se ona zasniva.
Haris Malagić, odbornik DPS-a, postavio je pitanje koje se odnosilo na to, šta Opština čini na zaštiti od poplava i zagađenja rijeke Lim, na šta je odgovorio Jasmin Ćorović, ističući da “nema govora o valjanoj zaštiti Lima od zagađenja, dok se ne izgradi i pusti u rad postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda. Na obalama Lima se nalaze stotine kanalizacionih ispustnih cijevi koje predstavljaju jedan od glavnih uzroka zagađenja. Izgradnjom kolektora problem zagađenja Lima bi se u znatnoj mjeri riješio”. Ćorović je podsjetio i da je lokalna samouprava donijela nekoliko planskih dokumenata koje se odnose na zaštitu životne sredine, pa i Lima.
Odbornik SNP-a Vidran Kljajević, pitao je da li je lokalna samouprava do sada nešto preduzela u vezi sa iznalaženjem mogućnosti za proširenje mjesnog groblja u Rasovu. Odgovarajući na odborničko pitanje Kljajevića, Aleksandra Bošković, sekretarka Sekretarijata za uređenje prostora kazala je, da je DUP-om naselja Resnik, mjesno groblje zadržano na lokaciji na kojoj i trenutno egzistira sa postojećom organizacijom i mogućnostima intervencija u skaldu sa raspoloživim prostorom. „ S obzirom na to, da shodno Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekata poslove na donošenju planskih dokumenata vrši Ministarstvo a donosi Vlada, Opština Bijelo Polje je Ministarstvu ekologije prostornog planiranja i urbanizma uputila dopis kojim je traženo da se kao prioritet za 2021.godinu, pokrene postupak Izmjena i dopuna Detaljnog urbanističkog plana naselja Resnik“, istakla je Bošković.
Odbornici Alija Durutović i Rade Ranitović nijesu prisustovali današnjem zasjedanju, te stoga, te predstavnici lokane samouprave nijesu odgovarali na njihova pitanja.
Autorka: Tanja Dangubić
Foto: Vladimir Jelić
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE