Malina je jedna od privredno najznačajnih voćnih vrsta u našoj zemlji zahvaljujući, povoljnim prirodnim uslovima za njeno gajenje i mogućnosti plasmana u svježem i preradjenom obliku.
Međutim, da bismo dobili kvalitetan proizvod neophodno je uskladiti konpletnu tehnologiju proizvodnje, odnosno potrebnih agrotehničkih mjera tokom čitave godine, kako bi se stvorili što povoljniji uslovi za veće prinose i kvalitetnije plodove maline u narednom periodu, kaže za Radio Bijelo Polje Vesna Tončić, savjetnica u Republičkoj savjetodavnoj službi u biljnoj proizvodnji.
Ističe da se maline trenutno nalaze u fazi početka berbe u nižim, dok se u visočijim pewdjelima početak berbe očekuje za desetak dana.
“Ako su sve mjere zaštite adekvatno i na vrijeme odrađene predstoji zaštita od sive truleži plodova. Od početka cvjetanja, tokom punog cvjetanja, formiranja plodova pa sve do 7 dana pred berbu, malina se tretira protiv sive truleži. U pitanju je bolest koja se javlja tokom cijelog perioda gajenja, praktično od sadnje do skladištenja. Ovo je jedna od najznačajnijih bolesti maline koja izaziva brzo propadanje ubranih plodova. Najviše joj pogoduju vlažni i prohladni vremenski uslovi. Ako je kišni period tokom cvjetanja bio dug, gljiva prouzrokuje trulež plodova u polju poslije berbe, ali se nikada ne javlja na zelenim i nedozrelim plodovima. Infekcija se ostvaruje u periodu cvjetanja preko tučkova. Gljivice se brzo šire i od samo jednog zaraženog ploda može se zaraziti čitav rod. Zaraženi plodovi maline su meki, vodenasti i prekriveni sivom plijesni. Suzbijanje ove bolesti zahtijeva integrisan pristup i obuhvata obavljanje svih mjera njege i redovno branje zrelih plodova”, naglašava Tončić.
Autorka: Tanja Dangubić
Foto: Arhiva RBP
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRZAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE