„Novi čitalac traži drugačiju književnost, smanjuje se estetska i literarna vrijednost djela“

Brojni su izazovi u umjetničkom pisanju i njih publika postavlja piscu, a mi nemamo , čini mi se, tako jako i hrabra autorska imena, koja će se suprostaviti očekivanjima čitalaca, a ako ih i imamo, oni nijesu dovoljno čitani, negdje su na margini, smatra bosansko-hercegovački pisac Nedžad Ibrahimović.

Govoreći o tim izazovima, u okviru programa „Nova čitanja“, Ibrahimović je kazao da čak nemamo ni dovoljno hrabre urednike u izdavačkim kućama, koji će prepoznati izazov koji jedan pisac nudi čitalačkom tržištu.

„Sve je okrenuto biznisu, brzoj i velikoj zaradi od knjiga, što automatski znači snižavanje i smanjenje estetskih, kulturnih i literarnih vrijednosti onoga što se izdaje i to je ozbiljan problem“, podvukao je Ibrahimović.

On je istakao i to da na ovim prostorima nema odgovornih kulturnih i obrazovnih isntitucija, kao ni ministarstava, koja će stajati iza toga što pisci mogu postaviti društvu kao izazov.

„Već su pisci danas primorani odgvoriti na to što publika od njh očekuje i to je problem“, dodao je ovaj bosansko-hercegovački pisac.

U okviru programa „Nova čitanja“, održanom u okviru 51. Ratkovićevih večeri poezije, o novim izazovima u umjetničkom pisanju, ali i čitanju, govorio je i književni kritičar Marinko Vorgić, koji je posebnu pažnju skrenu na današnjeg čitaoca, koji traži kratku i jasnu informaciju.

„Današnji čitalac živi  u epohi koja je ubrzana, tehnološka, vizuelizovana i to ubrzanje jednostavno je protiv svega onoga što čitanje podrazumijeva, pogotovo čitanje obimnijih književnih djela, kakva je forma romana. Danas svako traži sažetu infromaciju, a i komunikacija se sažima, svedena je na kratke sms poruke. Ljudi ne mogu da posvete vrijeme, posebno mlađi, čitanju roman od 700-800 stranica, kakvi se danas pišu, što je potpuni kuriozitet“, naveo je Vorgić.

Ukazao je i na problem kontemplacije, koja je, kako je rekao, danas gotovo iščezla.

„Potreba za kontemplacijom je iščezla iz ljudskih života, što je normalno ako ste stalno u tom ubraznju, jer sve je na slici, sve je u kratkoj informaciji, toliko treba današnjem čitaocu. Zbog toga je i neprirodno očekivati da današnji čovjek pristupi takvom kontemplativnom činu, što čitanje uvijek mora biti, jer čitalac je, bar je nekada bio, koautor, koji sam dovršava djelo i preoblikuje ga“, pojasnio je ovaj književni kritičar.

Danas se, istakao je Vorgić, piše onako kako se očekuje, da se udovolji publici.

„Pisac se mora prilagođavati izazovima epohe, mora pisati intrigantno, aktuleno, zavodljivo“, poručio je književni kritičar, Marinko Vorgić.

U nastavku programa 51. Ratkovićevih večeri poezije u 19 časova održaće se promocija kritičkog izdanja „Zli Dusi“ Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, a za 21 čas zakazano je međunardno pjesničko veče „Eno ga, po moru teče Lim“.

Autorka: Sanja Dulović

Foto: Dalibor Rakočević