Omerović: Nastavljamo borbu za bolji život djece i mladih sa smetnjama u razvoju (video)

Uprkos brojnim izazovima, među kojima je svakako i pandemija korona virusa, Dnevni centar za djecu sa smetnajma u razvoju  „Tisa“ nastavlja borbu za bolji i kvalitetniji život djece i mladih sa smetnjama u razvoju.

U tom cilju, a u saradnji sa Udruženjem za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama iz Novog Pazara, realizuju projekat “Zajedničkom akcijom do bolje usluge”.

Cilj projekta, koji je dio programa prekogranične saradnje Crna Gora – Srbija, kao je saopštio direktor „Tise“, Ensad Omerović, jeste unapređenje pristupa uslugama socijalne zaštite.

„Ono što je čini mi se posebno važno istaći kada je riječ o ovom projetku, jeste da ćemo njime pokušati da riješimo i višegodišnji problem, a to je nepostojanje dnevnog centra za osobe sa invaliditetom starije od 27 godina. Dakle, jedna od ključnih aktivnosti je pružanje usluga tim osobama u našem centru i to kroz organizovanje rada u drugoj smjeni. Riječ je o pilot projektu 27+, koji će trajati godinu dana,  a nakon toga ćemo uraditi analize, koje ćemo predstaviti resornim ministarstvima i institucijama, kao i Opštini Bijelo Polje, kako bi i konačno mogli  i toj grupaciji da pružimo kvalitetnu podršku i utočište“, kazao je Omerović, dodajući da će prioritet imati nekadašnji korisnici „Tise“.

Najavio je i izgradnju slane sobe, zahvaljujući kojoj će djeca i mladi iz „Tise“ ojačati imuni sistem, a  planirano je i opremanje kabineta sa Neurofeedback i Biofeedback opremom.

„To je i prva aktivniost ovog projekta, tako da ćemo opremiti jedan kabinet u Novom Pazaru i jedan u Bijelom Polju. Riječ je o novom vidu terapije, za koju će naši zaposleni proći i edukaciju, a putem koje se na osnovu moždanih talasa prati svaka reakciju korisnika, te je taj način moguće kontrolisati stres i određene poremećaju u ponašanju, a samim tim i uočiti šta korisnku prija, a šta ne“, pojavio je direktor „Tise“, dodajući da nijedan dnevni centar u Crnoj Gori ne posjeduje takvu opremu.

Omerović je posebno pohvalio sve zaposlene u „Tisi“, koji ulažu velike napore kako bi djeci i mladima sa smetnjama u razvoju boravak u centru učinili što kvalitetnijim.

„Jako posvećeno rade sa djecom, iz svakog djeteta ’izvlače’ maksimum i zaista taj posao ne može svako da obavlja, jer to morate da volite“, istakao je on, napominjući da se zaposlseni često izlažu i riziku, posebno u ovom vremenu pandemije.

U poslednje tri godine, kako je saopštio Omerović, uspjeli su dosta toga da  urade na poboljašnju uslova za boravak u „Tisi“, kako u infrastrukturnom smislu, tako i kroz uvođenje niza novih terapija.

„Uz podršku ambasade Sjedinjenih Američkih Država dogradili smo nove prostorije, zatim smo uz pomoć Ministarstva finansija opremili senzornu sobu,  a poslednjih godinu i po dana realiozovali još jedan važan projekat uprkos pandemiji. Zahvaljujući tom projektu, koji su finansirali EU  i Ministarstvo finansija, uspjeli smo da izgradimo hidro-masažni bazen za hidro-masažu i relaksaciju, a njegovi efetki su već sada vidljivi. S  obzirom da nijedan centar ni u Crnoj gori, ni u regionu, nema hidro-masažni bazen, to je uticalo i na povećanje broja korisnika, kojih trenutno imamo 29. Pored bazena, opremili smo i kabinet za asistivnu tehnologiju, što je omogućilo bolje komuniciranje sa korisnicma“, podsjetio je direktor „Tise“.

Istakao je i da je  Opština Bijelo Polje ispred svih u Crnoj Gori, kada je riječ o svim marginalizovanim grupama.

„U bjelopoljskoj opštini gaji se poseban senzibilitet prema ranjivim kategorijama, što potvrđuje i činjenica da je upravo ovdje otvoren prvi dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju, prvi smo donijeli i lokalne akcione planove, rukovodili smo tri godine Malom grupnom zajednicom“, podvukao je Omerović, napominjući da je  Crna Gora u proteklom periodu otvorila 15 dnevnih boravaka  za djecu sa smetnajma u razvoju, ali da je neophodno uvezati socijalni, zdravstveni i obrazovni sistem, kako bi djeca i mladi sa smetnjama u razvoju živjeli još bolje i kvalitetnije.

AUDIO SNIMAK EMISIJE

Autorka: Sanja Dulović

Foto i video: Vladimir Jelić

Audio obrada i tonska realizacija: Sanida Kajević