Psihološka podrška ključna za razvoj djece i mladih sa smetnjama (video)

Psihološka podrška je neophodna u radu sa djecom i mladima sa smetnjama u razvoju, a pomoć psihologa je potrebna i njihovim roditeljima, posebno u najranijem periodu kada se otkrivaju smetnje, smatra psihološkinja Enisa Beganović.

Gostujući u emisiji “Osnaživanje i integracija osoba sa invaliditetom”, Beganović je kazala da rad psihologa sa djecom sa smetnjama počinje od njihovih najranijih dana, te da  se u zavisnosti od njihovih smetnji, ali i potreba i mogućnosti, kreira plan rada i postavljaju ciljevi.

“Svako dijete, bez obzira na smetnje, ima poseban rast i razvoj, tako da je potrebno prilagoditi mu program rada, kako bi mu pomogli da razvija svoje kapacitete, da spozna svoje mogućnosti, oslobodi se straha, stekne samopouzdanje i uključi se u društvenu zajednicu”, istakla je psihološkinja Beganović.

Kako je naglasila, posebno je važno uspostaviti odnos povjerenja sa djecom i mladima sa smetnjama.

“Jako je važno da vas prihvate kao prijatelja, jer su oni posebno emotivno osjetljivi. Važno je da im pokažete da vam je stalo do njih, da nijesu zaboravljeni, da ste im podrška ka ostvarenju njihovih potreba i snova”, pojasnila je Beganović.

Sa druge strane, u tom procesu inkluzije, neophodna je i podrška roditelja i porodice, odnosno cijele okoline i društvene zajednice.

“U radu sa djecom potrebno je da djeluju svi, ne samo mi kao stručnjaci, nego i porodica i okolina, odnosno cjelokupna zajednica, kako bi ta djeca bila prihvaćena i na neki način samostalna. Međutim, u našoj sredini se na djecu i mlade sa smetnjama i dalje gleda sa sažaljenjem i zato djeca ne mogu da izgrade to samopouzdanje i samostalnost”, navela je Beganović, dodajući da ima dosta roditelja koji su posvećeni i koji sami traže saradnju, ali i onih koji zbog straha i nesigurnosti ne traže pomoć stručnjaka.

Psihosocijalna podrška potrebna je roditeljima djece i mladih sa smetnjama.

“I roditeljima je u početku jako teško da prihvate da njihova djeca imaju određene smetnje, da će im konstano biti potrebna pomoć kako bi zadovoljili svoje potrebe, te da neće biti lako. Zato je jako važno da i roditelji znaju da nijesu sami, da imaju podršku stručnjaka, koji će učiniti sve da iz njihove djece izvuku maksimum i da im učine život boljim i kvalitetnijim”, kazala je Beganović.

Tokom svog višegodišnjeg profesionalnog angažmana, Beganović je radila sa djecom u Centru za djecu sa posebnim potrebama, pružala im podršku i tokom školovanja, a poseban odnos je izgradila sa djecom i mladima iz “Oaze”.

“Jako se vežete za tu djecu, zavolite ih i tu se gubi taj odnos priholog-korisnik. Mi u “Oazi” smo kao porodica, za sve nas je to druga kuća, uspjeli smo zajednički da napredujemo i ja ću u svakom trenutku biti tu za sve njih, jer je bolji i kvalitetniji život, život u društvu u kojem su prihvaćeni, misija kojom se vodim u svom radu”, poručila je Beganović.

 

AUDIO SNIMAK EMISIJE

 

Autorka: Sanja Dulović

Foto i video: Vladimir Jelić

Audio obrada: Sanida Kajević