Država kršila pravo na privatnost

Viši sud u Bijelom Polju donio je prošle sedmice prvu pravoznažnu presudu da je država, objavljivanjem spiskova osoba u samoizolaciji, povrijedila pravo na privatnost i zaštitu podataka o ličnosti.

U presudi piše da su povrijeđena prava građanina Bijelog Polja, predviđena Evropskom konvencijom, Ustavom Crne Gore i zakonima, zbog prisustva neravnoteže u ograničenju prava na privatni život i zaštitu podataka o ličnosti u odnosu na potrebe zaštite zdravlja i života građana.Bjelopoljski osnovni sud u maju je donio presudu da je Vlada, na čijem čelu je tada bio Duško Marković, povrijedila je pravo na privatan život sedamdesetšestogodišnjeg Bjelopoljca Žarka Boškovića, jer je u martu prošle godine, dok je bio u kućnoj samoizolaciji, objavila njegove lične podatke - ime, prezime i adresu.

Bjelopoljac je državu tužio tražeći simboličnu nadoknadu od 200 eura, a prvostepeni sud je obavezao Vladu da mu plati upola manje na ime naknade nematerijalne štete zbog povrede prava na poštovanje privatnog i porodičnog života. Viši sud je preinačio prvostepenu presudu dosudivši iznos od 200 eura.

U presudi Višeg suda, navodi se da je zaštita ličnih podataka predstavlja jedno od osnovnih ljudskih prava predviđeno Evropskom konvencijom, kojom se svima jemči pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života. Piše da je primjenom takozvanog trodjelnog testa, prilikom ocjene pravilnosti Konvencije, prvostepeni sud ocijenio da su ograničenja ovog prava bila u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, kojim je propisano da se u vanrednim situacijama uređuje zaštita i spasavanje, a mjere sprovode državni organi.

”Kako je širenje zaraze imalo karakter epidemije, koja predstavlja rizik po život i zdravlje ljudi, to je Nacionalno koordinaciono tijelo postupanja u slučaju neposrednje prijetnje od rizika zaraze sprovodilo na osnovu odredbi tog zakona. Objavljivanje podataka osoba od kojih je prijetila dalja mogućnost širenja zaraze bilo je u svrhu legitimnog cilja ‘očuvanja zdravlja i života građana’. U datom trenutku nisu postojali usvojeni standardni zdravstveni protokoli kojim bi se sa visokim stepenom izvjesnosti spriječilo dalje širenje zaraze, a društvena situacija je pokazivala da mnogi pojedinci nisu u dovoljnoj mjeri poštovali pravila samoizolacije... Međutim, naznačena ograničenja nisu bila u okviru principa proporcionalnosti, kao odgovarajuća i neophodna mjera da se ostvari legitimni cilj”, navodi se u presudi.

Izvor: Rtcg