Lučić: U Crnoj Gori od tuberkuloze prošle godine oboljele 83 osobe (audio)

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE

U Crnoj Gori se uposlednjih nekoliko godina reguistruje nešto više od 80 slučajeva obolijevanja od tubrkuloze godišnje, što ukazuje na srednju stopu obolijevanja, saopštio je nacionalni koordinator za borbu protiv tuberkuloze, Stevan Lučić.

Gostujući u emisiji “Tajne zdravlja” Radija Bijelo Polje, on je kazao da što se tiče TBC, situacija u Crnoj Gori je stabilna, jer je u odnosu na samo deceniju ranije broj oboljelih od tuberkuloze skoro prepolovljen,  ali, i da bi uprkos tome, bilo dobro da se taj  broj smanjuje iz godine u godinu.

“Prošle godine smo imali 83 aktvina slučaja obolijevanja od TBC, što su prelininarni rezultati, a uglavnom se oni slažu sa definitivnim rezultatima koji će biti poznati u maju. U našoj zemlji na 100 000 stanovnika prošle godine je bilo 13 oboljelih, što nas ubraja u zemlje sa srednjom incidencom tuberkuloze, dok se zemljama sa niskom incidencom smatraju one u kojima je 10 oboljelih na 100.000 stanovnika”, istakao je dr Lučić.

On je podsjetio da je tuberkuloza teško, potencijalno smrtonosno zarazno oboljenje, a uzročnik te bolesti su bakterije iz grupe Mycobacterium tuberculosis complex (Kohov bacil). Izvor infekcije je oboljeli od plućne tuberkuloze, a osobe koje se nalaze u kontaktu tokom dužeg vremena bivaju inficirane.

“Tuberkuloza se razvija sporo i najčešći simptomi plućne tuberkuloze su: produktivan kašalj, ponekad sa iskašljavanjem krvi, blago povišena temperatura, noćno preznojavanje, malaksalost, lako zamaranje, gubitak apetita i tjelesne težine. Vanplućna tuberkuloza se manifestuje oštećenjem drugih organskih sistema. Najčešće se javlja na koštano-zglobnom sistemu, limfnim žlijezdama, bubrezima i koži“, rekao je Lučić.

U Crnoj Gori, kaže dr Lučić, od tuberekuloze najčešće obolijevaju osobe srednje životne dobi, češće muškarci, ali da se taj broj smanjuje. Naglasio je i da se tuberkuloza najčešće uspješno liječi, ali da, nažalost, jedan broj pacijenata i umire.

“Liječenje tuberkuloze je dugotrajno i sprovodi se standardnim režimom koji traje šest mjeseci. Terapija je u nadležnosti specijaliste za plućne bolesti. Ljekovi za liječenje tuberkuloze su antibiotici koji su efikasni protiv bacila tuberkuloze (antituberkulotici). Pacijenti se, nažalost, najčešće javljaju kada bolest traje duže vremena, pa su radiografija pluća i mikrobiološki pregled iskašljaja osnovne pretrage za dijagnozu plućne tuberkuloze”, istakao je nacionalni kordinator za borbu protiv tuberkuloze. Opširnije u emisiji koju možete slušati u audio formatu.

Repriza emisije  “Tajne  zdravlja” biće emitovana večeras na talasima Radija Bijelo Polje  od 20:15h

 

AUDIO SNIMAK EMISIJE

 

Autorka: Tanja Dangubić

Foto: privatna arhiva

Audio obrada i montaža: Sanida Kajević

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.