Dva programa posvećena dobrobiti porodica, povodom 15.maja-Svjetskog dana porodice

Povodom obilježavanja 15. maja – Svjetskog dana porodice Dom zdravlja sprovodi dva programa koji podržavaju zdravlje i dobrobit porodica u našoj zajednici: Program roditeljstva „Brižne porodice“ i pilot projekat „Porodično orijentisana rana intervencija“ (PORI).

“Program roditeljstva „Brižne porodice“ realizovan je u saradnji sa UNICEF-om i Svjetskom zdravstvenom organizacijom, a pruža roditeljima djece uzrasta od dvije do devet godina alate za izgradnju pozitivnih odnosa sa djecom, nenasilnu disciplinu i emocionalnu regulaciju. Od 2017. godine, kroz ovaj program prošlo je više od 1.500 roditelja širom Crne Gore, uključujući i preko 150 roditelja iz Bijelog Polja koji su nedavno završili još jednu obuku. Program se realizuje kroz 12 modula koji obuhvataju teme kao što su kvalitetno provođenje vremena sa djetetom, igra koju predvodi dijete, postavljanje granica i tehnike nenasilnog disciplinovanja”, saopštila je logopedica Jelena Spurnić Žižić.

Dodaje da je pilot projekat „Porodično orijentisana rana intervencija“ (PORI) inovativni model koji se primjenjuje u Bijelom Polju i Kotoru, a pruža timsku podršku porodicama djece sa kašnjenjima i smetnjama u razvoju.

“Umjesto da roditelji obilaze različite institucije, jedan stručnjak ima stalni kontakt sa porodicom, uključujući kućne posjete i koordinaciju svih potrebnih usluga. Ovaj pristup omogućava bolje razumijevanje potreba djeteta i efikasniju podršku porodici. Ovakvim programima Dom zdravlja potvrđuje svoju opredijeljenost ka snažnoj i kontinuiranoj podršci porodici – kako roditeljima, tako i djeci”,ističe Spurnić Žižić.

Ona podsjeća da oba programa imaju za cilj jačanje porodičnih veza, unapređenje roditeljskih vještina i pružanje adekvatne podrške djeci u njihovom razvoju.

“Kroz ove inicijative, Bijelo Polje postaje primjer zajednice koja ulaže u zdravlje i dobrobit svojih porodica, stvarajući temelje za zdravije i srećnije društvo. Pozivamo sve da iskoriste ovaj dan da provedu kvalitetno vrijeme sa svojim najbližima, da razgovaraju o važnosti međusobnog poštovanja, ljubavi i podrške, te da nastave raditi na jačanju porodičnih veza koje čine temelj zdravog društva”, naglasila je Spurnić Žižić.

Tekst: Mirza Hekalo

Foto: Dom zdravlja Bijelo Polje i arhiva RBP