Polaganjem vijenaca na spomen obilježje „Sat života“ danas je obilježena 30. godišnjica genocida u Srebrenici.
Tom prilikom, predsjednica SO Bijelo Polje Selma Omerović kazala je da se danas navršava 30 godina od jednog od najmračnijih trenutaka savremene evropske istorije, genocida u Srebrenici, koji je počinjen nad nedužnim bošnjačkim stanovništvom.
,,30 godina bola, patnje, sjećanja ali i 30 godina borbe da se istina ne zaboravi, i da pravda, iako često spora, na kraju bude zadovoljena. Saosjećanje sa žrtvama genocida i njihovim porodicama je izraz pijeteta prema svakoj nevino stradaloj žrtvi, ali i obaveza koja proizilazi iz međunarodnih konvencija i Rezolucije o Srebrenici koju je Skupština Crne Gore izglasala 2021. godine. Danas se nijesmo okupili da bi se dijelili već da bi se podsjetili na važnost svakog ljudskog života. Bijelo Polje je grad koji već decenijama gradi i baštini suživot, različitosti i međusobno poštovanje. U vremenu kada se granice često prevazilaze riječima, mržnjom i neznanjem, naša je dužnost da budemo oni koji će te granice prevazilaziti dijalogom, empatijom i istinom. Srebrenica nas obavezuje da ne ćutimo pred nepravdom, da ne skrećemo glavu pred patnjom, da ne zaboravimo prošlost ali i da učimo mlade generacije o važnosti poštovanja ljudskih vrijednosti“, istakla je Omerović.
Naglasila je da su SO Bijelo Polje dostavljene inicijative OO Bošnjačke stranke, velikog broja NVO i građanskih aktivista kojima se traži oduzimanje književne nagrade ,,Risto Ratković“ Radovanu Karadžiću, dodijeljene 1993. godine. ,,Dodjeljivanjem ove nagrade nanijeta je trajna mrlja na naš grad koji je poznat po suživotu, multikulturalnosti i harmoniji između pripadnika različitih vjera i nacija. Ova inicijativa naći će se na dnevnom redu prve naredne redovne sjednice lokalnog parlamenta, a poznavajući odbornike i sastav u ovom sazivu Skupštine, ne sumnjam da će ova inicijativa biti usvojena, jer smatram da je takva odluka najpravednija i civilizacijski ispravna za cijelo društvo. Neka je vječni rahmet svim žrtvama genocida a nama danas neka je pouka da jedino zajedno u miru i uzajamnom poštovanju trebamo graditi društvo dostojno svakog čovjeka“, porčila je predsjednica Skupštine.
Predsjednik Medžlisa islamske zajednice u Bijelom Polju Alija Kujović, kazao je da se danas sabiramo sa tugom, bolom i dostojanstvom.
,,Trideset godina je prošlo, ali naša rana ne zarasta, a i kako da zaraste rana koju svakog jula otvaramo sahranjujući posmrtne ostatke ubijenih ljudi, koji se još uvijek nalaze u bezimenim grobnicama. Kako da zaraste kad još uvijek mnogi negiraju zločin, izbjegavaju odgovornost i pokušavaju umanjiti njegovu vrijednost“, istakao je Kujović, dodajući da oni danas u Bijelom Polju, kao i dobronamjerni ljudi i muslimani cijelog svijeta, dižu svoj svoj glas ne iz mržnje već iz istine, ne iz želje za osvetom već iz potrebe za pravdom. „Ne da bismo ponavljali prošlost, već da bismo osigurali da se nikada više nikome i nigdje ne ponovi Srebrenica“, poručio je Kujović.
Građanski aktivista Aleksandar Srdanović kazao je na današnjem skupu da, kada priznamo istinu o genocidu, ako smo ljudi, ostaje nam iskreno da žalimo.
„Žalimo izgubljene živote u Srebrenici i suze preživjelih. Poseban oprost moramo tražiti mi, Bjelopoljci, ne zato što su u Bijelom Polju polovina stanovnika sunarodnici žrtava genocida, ne zbog bošnjaštva, nego zbog ljudskosti i čojstva, istakao je Srdanović.
Koordinatorka programa u Inicijativi mladih za ljudska prava Crne Gore, Kristina Žugić, kazala je da se danas obraća ispred one generacije mladih koja je rasla devedesetih.
,,Ni moja, niti generacija poslije mene nije imala uticaja tokom rata devedesetih, ali izuzetno aktivno živimo život koji smo naslijedili kao posljedicu tih devedesetih. Sve te nerazriješene konflikte, istorije sa kojom nećemo da se suočimo i uzimamo je zdravo za gotovo, sve to ostavlja ožiljke ne samo na generacije koje su prošle kroz rat, već i na nas koji smo, nažalost, u posljedicama tog rata“, naglasila je Žugić.
Glavni imam Medžlisa islamske zajednice Bijelo Polje, Enis ef. Burdžović poručio je da se danas nijesu okupili da generalizuju krivicu i da je svale na jedan ili drugi narod, što je zabranjeno u islamu, ali ni da oproste, jer to nemaju pravo.
„Ovdje se danas, nažalost, sjećamo jednog genocida, a u ovom trenutku smo svjedoci drugog genocida u Gazi pred očima modernog svijeta, u skupim odijelima, na pozicijama moći. Najjeftinije je pravdati, ali najčovječnije je stati i osuditi, kao što mi danas stojimo i osuđujemo ideologiju zločina, zla, mržnje i netolerantnosti“, naglasio je Burdžović, uz želje i molitve da se ovakav genocid nikada više nikome ne ponovi.
"Da nam podari snage i širine da jedni druge prihvatimo uz sve različitosti, da jedni drugima oprostimo unaprijed ako smo različiti i da jedni druge kao takve prihvatimo, poštujući svako svoje ali uvažavajući drugoga“, poručio je glavni imam Medžlisa islamske zajednice Bijelo Polje.
Vijence na spomen - obilježje "Sat života" danas su položili delegacija Opštine Bijelo Polje, ministar Regionalnog razvoja i saradnje sa NVO Ernad Suljević, i predstavnici političkih partija: Demokratske partije socijalista, Bošnjačke stranke, Pokreta Evropa sad, Evropskog saveza, Stranke evropskog progresa i Građanskog pokreta URA.
Tekst: Eldina Bećirović
Foto i video: Vladimir Jelić