Oporavljeno još 15 osoba, razmatraju liječenje plazmom

U Crnoj Gori je još 15 osoba oporavljeno od korona virusa - desetoro iz Podgorice, troje iz Nikšića i dvoje iz Danilovgrada, saopštila je načelnica Odjeljenja za epidemiologiju zaraznih bolesti u Centru za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti Instituta za javno zdravlje, dr Sanja Medenica.

Kako je saopšteno na konferenciji NKT, tri pacijenta sa kovidom-19 su na intenzivnoj njezi Kliničkog centra Crne Gore, od čega je dvoje na respiratoru i životno su ugroženi.

Pomoćnik direktora Kliničkog centra, Nemanja Radojević, kazao je da je zbog korona virusa 29 osoba hospitalizovano u Crnoj Gori, od čega je 12 smješteno u KCCG.

Dodao je da je u Crnoj Gori zaraženo ukupno 23 zdravstvena radnika, što, kako je naveo, čini oko sedam odsto ukupno inficiranih.

Medenica je kazala da dalje ukidanje mjera zavisi od epidemiološke situacije.

"Sada su donijete mjere koje su labavije, ali sve će ubuduće zavisiti od epidemiloške situacije", kazala je ona.

Liječenje plazmom oporavljenih

Radojević je na konferenciji kazao da se razmatra liječenje oboljelih krvnom plazmom izlijiečenih pacijenata.

"Razmatramo kakve su naše mogućnosti u tome, to je novi trend u drugim zemljama, niko još nije aktivno krenuo u sproveđenje tog modaliteta, ali se mi nadamo da ćemo i u tom dijelu ispratiti druge zemlje. Pored toga, u razmatranju je uvođenje novih potentnih antibirotika, kao što je remdesivir, lijek koji je moguće da pokazuje pozitivne rezultate u liječenju. Mi smo sa Agencijom za lijekove krenuli u nabavku tog lijeka za tačno određene pacijente, kazao je je Radojević.

Epidemiološka situacija u Budvi stabilna

Na pitanje novinara o epidemiološkoj situaciji u Budvi, Medenica je kazala da je trenutno stabilna.

"Epidemiološke službe prikuplja podatke o oboljelima, i propisuju se određena rješenja o kućnoj izolaciji ili karantinu."

Posebna pažnja, naglasio je Radojević, mora biti usmjerena na stariju populaciju.

"Uspjeli smo ih sačuvati, tu su mjere i metode koje smo preduzeli blagovremeno, a ne možemo smetnuti s uma da je KCCG i druge bolnice intenzivno i adekvatno radio na liječenju drugih pacijenata", rekao je pomoćnik direktora KCCG.

Radojević je naveo da su opšte bolnice u Kotoru i Bijelom Polju vratile u redovne procedure određene hirurške intervencije. Kazao je i da bolnica u Risnu radi kompletno ortopedsko i neurohirurško liječenje.

Spremni i za eventualni drugi talas

Radojević je kazao da su su spremni i za eventualni drugi talas epidemije. Sve resurse za pripremanje privremenih bolnica, kadra, respiratora, kako je naveo, pripremali su za i do 20 puta težu epidemiološku situaciju.

 

Izvor: RTCG