Položaj žena u Crnoj Gori u susret 8. martu nije se značajnije popravio. U prethodnom periodu crnogorska javnost svjedočila je seksističkim i mizoginim napadima prema ženama iz javnog života, a podatak da u Skupštini, od 81 poslaničkog mjesta, 20 zauzimaju žene, što je pad u odnosu na prethodni saziv, pokazuje da tradicionalno crnogorsko društvo i dalje ne prihvata žene kao donosioce odluka.
Potpredsjednica Skupštine Branka Bošnjak ističe da, s obzirom na to da u Crnoj Gori više od 50 odsto stanovništva čine žene, mora se istaći da je zastupljenost žena na mjestima odlučivanja vrlo niska."Moram priznati da se u posljednje vrijeme podiže svijest o tome, iako to ide prilično sporo. I dalje smo patrijarhalno i tradicionalno društvo, naročito kad je riječ o bavljenju politikom, pa u tom smislu kada vidimo procenat žena u parlamentu koji je manji nego u prošlom sazivu, znači da smo u tom smislu nazadovali. Izmjene Zakona o izbornom zakonodavstvu trebalo bi da doprinesu da svako treće mjesto ubuduće na listama bude predviđeno za žene", poručila je Bošnjak.
Predstavnica korisnica naknada po osnovu materinstva Željka Savković ističe da se ipak moramo suočiti sa nepobitnim činjenicama koje nas svakodnevno demantuju da skoro nema žena na mjestima gdje se odlučuje."Ljeporečenje političara o tome kako treba učiniti sve da bi žene bile zastupljenije na svim pozicijama u državi, ostajalo je na priči samom činjenicom da je od 1965. godine od kada sam rođena samo jedna žena bila predsjednica parlamenta i sada skoro dvadeset godina kasnije imamo jednu potpredsjednicu. U crnogorskom parlamentu se mora donijeti zakon da broj žena i muškaraca mora biti jednak i prestati sa uvredama po bi lo kom osnovu nad ženama koje hoće da se bave politikom", ističe Savković.
Izvor: Rtcg