Samo 55 djece rođene u Baru 2019. godine primilo je MMR vakcinu, kazala je u razgovoru za Dnevne novine koordinatorka izabranih doktora za djecu u ZU Dom zdravlja Bar spec. pedijatar Hadija Mujević-Kurgaš.
Pad broja vakcinisanih mališana u barskom Domu zdravlja počeo je da se registruje mnogo prije epidemije korona virusa, ističe sagovornica DN, a kao glavni razlog za odgađanje vakcinacije roditelji najčešće navode strah od razvijanja autizma nakon primanja vakcine.“Iz tog razloga roditelji odbijaju da vakcinišu dijete MMR vakcinom”, ističe Kurgaš.U Baru je, dakle, samo 11,6 odsto djece rođene 2019. godine primilo MMR vakcinu, koja štiti od tri zarazne bolesti malih boginja (morbili), rubele i zaušaka.Komplikacije u slučaju zaraze jednom od tri navedene bolesti su brojne i mogu biti fatalne.“Vakcinacija je važna iz više razloga.
MMr vakcina štiti od morbila, a djeca koja od njih obole mogu imati teške upale pluća, ušiju, upalu mozga (encefalitis). U slučaju obolijevanja od rubeole, trudnice mogu izgubiti trudnoću ili roditi dijete sa raznim anomalijama. Parotitis kod muškaraca u pubertetu može izazvati upalu testisa, što dalje dovodi do steriliteta”, objašnjava dr Mujević-Kurgaš i napominje da je navodna veza između autizma i MMR vakcine glavni razlog za odgađanje ili odbijanje vakcinacije.Takav stav je, ističe, neosnovan.“Ne postoje studije koje dokazuju vezu MMR vakcine i autizma, a postoji veliki broj onih koje je opovrgavaju. Te dezinformacije su glavni razlog odbijanja vakcinacije”, ističe dr Mujević-Kurgaš.
Izvor:rtcg