U vrijeme kada se sve zemlje regiona bore za prava i bolji položaj osoba koje se bore sa rijetkim bolestima, u Crnoj Gori jedini član Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju koji se odnosi na rijetke bolesti biva izbrisan. Nacionalna organizacija za rijetke bolesti Crne Gore je tim povodom podnijela inicijativu za izmjene i dopune Zakona.
Iz udruženja kažu da će biti zadovoljni ako izmjenebudu usvojene do kraja godine.
"Taj član je bio kao 'pusto ostrvo' u tom zakonu ali i kao takav je omogućavao terapiju osobama oboljelim od rijetkih bolesti. Međutim, dolazimo u situaciju da se u decembru 2019. godine taj član briše, kako i zašto nemamo informacije i od tada vodimo borbu, jer svi novi pacijenti, nakon brisanja tog člana, ne postoji zakonska regulativa koja im omogućava terapiju", kazala je gostujući u Jutarnjem programu Televizije Crne Gore predsjednica Nacionalne organizacije za rijetke bolesti Nataša Bulatović.
Ona ističe da na taj način dolazi do velike diskriminacije jer pacijenti koji su počeli liječenje u vrijeme važenja člana zakona oni su u protokolu liječenja i imaju terapiju dok sada pacijenti sa istom dijagnozom nemaju terapiju.
"Podnosimo mi zahtjeve ministarstvu, neki dobiju nekada terapiju nekada ne, a ima i drugih puteva, u krajnjem moraju je kupiti. To su skupe tarapije i to jedna porodica može da priušti kratak period ali ona se pije cijeli život i nije moguće obezbijediti tolika sredstva", ističe Bulatović.Nacionalna organizacija za rijetke bolesti Crne Gore je prema riječima Bulatović podnijela inicijativu za izmjene i dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju."Imali smo sastanak sa predsjednikom Odbora za zdravstvo rad i socijalno staranje dr Srđanom Pavićevićem i u ministarstvu, svi imaju pozitivan stav i nadamo se da će se taj član zakona vratiti", dodaje Bulatović.Kada će to biti, Bulatović nije mogla da saopšti.
Izvor: Rtcg