Do bolovanja i simuliranjem tegoba

Crnoj Gori za prva četiri mjeseca ove godine odobreno je 4.777 bolovanja, što je u odnosu na isti period 2020. više za 745 ili 18,48 odsto.Kako su kazali iz Fonda za zdravstveno osiguranje, za taj period izgubljeno je 435.300 radnih dana.

Međutim, u koliko slučajeva je došlo do zloupotrebe ne postoje precizni podaci, a sagovornici Pobjede saglasni su da ih je teško i dokazati.Pomoćnica direktora Sektora za zdravstveno osiguranje u Fondu Vukosava Pejović kazala je da, za sada, u pravnoj regulativi nema predviđenog nezavisnog tijela vještačenja (komisije) koja bi sprovodila posebnu kontrolu i u skladu sa propisanim postupkom i svojim ovlašćenjima donijela zaključak da je određeno bolovanje bilo neopravdano.

Ona je propisana novim izmjenama i dopunama Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju."Komisija sa ovakvom nadležnošću biće formirana u Ministarstvu zdravlja i postupaće po zahtjevima poslodavaca koji iskažu sumnju da određeni zaposleni zloupotrebljava pravo na privremenu spriječenost za rad", kazala je ona.

U Fondu se, objašnjava Pejović, odobravaju bolovanja osiguranicima nakon 30. dana, na osnovu uputnice izabranog doktora i prijedloga odgovarajućeg ljekara specijaliste da kod osiguranika postoji potreba da daljom ocjenom privremene spriječenosti za rad."Ljekarska komisija je sastavljena od tri ljekara specijalista odgovarajuće grane medicine i ocjenu za dalju privremenu spriječenost za rad cijeni isključivo na osnovu priložene medicinske dokumentacije osiguranika. Iz ovih razloga ne mogu se izdvojiti ,,opravdana“ od ,,neopravdanih“ bolovanja. Svaki put kada ljekarska komisija ocijeni da je osiguraniku potrebno produženje bolovanja, samim tim to bolovanje je i opravdano, jer su nalaz i mišljenje potpisala tri člana vijeća ljekarske komisije", navela je Pejović.

Izvor: Rtcg