Da bi sve učestalije rodno zasnovano nasilje nad novinarkama bilo adekvatno kažnjavano, u krivično, medijsko i zakonodavstvo koje se odnosi na zabranu diskriminacije i na rodnu ravnopravnost, treba unijeti odredbe o seksizmu.
Iz Društva profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG) je saopšteno da je to zaključak jučerašnjeg panela "Novinari i jednakost: rodno zasnovani napadi na novinarke", u kome su učestvovale novinarke, civilne aktivistkinje, političarke, državna tužiteljka i predstavnici OEBS-a.
"Inicijativu o seksistički zasnovanom nasilju nad novinarkama najprije ćemo podnijeti na Predlog izmjena Krivičnog zakonika Crne Gore, koji je na ekspertizi Evropske komisije. Predlog izmjena KZ-a već predviđa oštrije kazne za napade na novinare, ali smatramo da to nije dovoljno sa aspekta zabrinjavajućeg trenda rasta rodno zasnovanog nasilja nad novinarkama, posebno verbalnog nasilja u online sferi. Krivičnim zakonikom bi trebalo da se definiše koje su profesije od javnoga značaja, što je novinarstvo svakako, pa bi u tom smislu trebalo obezbjediti i zaštitu za sve žene koje obavljaju javne poslove, jer je online nasilje postalo sveprisutno", ističe se u saopštenju DPNCG.
Iz tog društva su dodali da je preporukom Savjeta Evrope o sprečavanju i borbi protiv seksizma CM/REC (2019), seksizam definisan kao svaki čin, gest, vizuelno predstavljanje, izgovorene ili pisane riječi, praksu ili ponašanje zasnovano na ideji da je osoba ili grupa osoba inferiorna zbog svog pola, koja se javlja u javnoj ili privatnoj sferi, bilo onlajn ili oflajn, sa ciljem ili svrhom da se, između ostalog, naruši njihovo dostojanstvo i uspostavi i održi sistem rodnih stereotipa.
"Podaci Vrhovnog državnog tužilaštva, dostavljeni DPNCG, pokazuju da je Državno tužilaštvo prošle godine formiralo 14 predmeta napada na novinare od čega je devet (9) za novinarke. Za šest mjeseci ove godine od devet formiranih predmeta, šest se tiču novinarki. Statistika Uprave policije takođe svjedoči da se povećava broj online prijetnji novinarima (na društvenim mrežama i putem komentara na portalima), pa ih je za prva četiri mjeseca bilo pet od ukupno prijavljenih šest", piše u saopštenju.
Izvor: rtcg