Pet razloga zbog kojih bi trebalo da jedete bijeli luk svaki dan

Prednosti svakodnevnog konzumiranje bijelog luka su brojne.

Bijeli luk često ima lošu reputaciju, moglo bi se reći - potpuno nepravedno. Poznato je da zbog ove namirnice imamo neprijatan zadah i da je baš zbog toga ljudi izbjegavaju. Međutim, ova namirnica je veoma zdrava, a prednosti svakodnevnog konzumiranje bijelog luka su brojne.

Ovo su samo neke od njih:

  1. Bijeli luk vam daje privlačan miris

Iako može da prouzorkuje neprijatan zadah, jedno istraživanje je pokazalo da redovna konzumacija dugoročno pozitivno utiče na privlačnost tjelesnog mirisa.

U skladu sa tim, učesnici u istraživanju su bolje mirisali kada su redovno konzumirali bijeli luk u odnosu na njihov miris ranije. Ali, budite oprezni, bolje je izbjegavati bijeli luk prije nekog važnog događaja.

  1. Pomaže pri mršavljenju

On sadrži vitamin B6, koji prilično ubrzava metabolizam, a time i sagorijevanje masti. Samo 100 gr bijelog luka sadrži 0,38 mg vitamina B6, što je više od većine drugog povrća.

  1. Jača imunitet

Bijeli luk odlično utiče na imunitet. Sadrži vitamine, korisna ulja, aminokiseline važne za naše tijelo. Takođe, sadrži alicin, sastojak poznat po protivupalnom efektu.

Zato se preporučuje redovna konzumacija bijelog luka, posebno u hladnijim mjesecima u godini.

  1. Štiti kožu

Sastojci iz bijelog luka djeluju kao prirodna zaštita od sunca i štite kožu od štetnih UV-B zraka.

Osim toga, konzumacija bijelog luka potiče proizvodnju prirodnog kolagena i elastina, koji osiguravaju čvršću i glatkiju kožu.

  1. Snižava krvni pritisak

Ukoliko imate problema sa visokim krvnim pritiskom, postoji prirodan način za njegovu regulaciju. Bijeli luk snižava arterijski pririsak. Osim toga, redovna konzumacija može da pomogne i u snižavanju holesterola, što smanjuje i rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Koliko bijelog luka treba pojesti u jednom danu?

Kako bi postigla željene učinke, trebalo bi da jedete tri do četiri češćnje bijelog luka dnevno. Najbolje je konzumirati ga sirovog, jer se neki od važnih sastojaka gube zagrijavanjem.

 

Izvor i foto:Kolektiv.me

Tekst objavila: Jasminka Mulić