Donosimo savjete kako da očistite i osvježite svoj dom – potreban vam je samo limun

Tokom toplih, sunčanih proljenih i ljetnih dana, mnogi od nas kupuju limun kako bi napravili osvježavajuću domaću limunadu i uljepšali salate žutom koricom.

Ali nakon što upotrijebite voće da napicima i hrani date citrusni ukus, nemojte bacati te dragocjene kore ili ostatke polovine limuna.

Umjesto toga, iskoristite ih kako biste prirodno očistili svoj dom. Kisjela, antibakterijska svojstva ovog višenamjenskog voća mogu ukloniti mrlje i mirise, čineći limun idealnim za čišćenje i posvjetljivanje površina, uređaja, namještaja, pa čak i posteljine.

Ove tri kreativne namjene pomoći će vam uštedjeti novac na kupljenim sredstvima za čišćenje i smanjiti količinu otpada izvlačeći što je moguće više potencijala za čišćenje iz limuna:

Višenamjensko sredstvo za čišćenje s sirćetom i limunom

Čak i sa samo zaostalom korom, možete izraditi sredstvo za čišćenje. Za izradu je potrebno neko vrijeme, ali rezultat će biti vrijedan toga. Sirće je učinkovito sredstvo za čišćenje koje je odlično u čišćenju masnoće i prljavštine i uklanjanju mirisa, a limun će dati svježi i ugodan miris očišćenim površinama.

Sastojci:

Boca od 1 litre

1 i 1/2 do 2 šoljice napunjene limunovom koricom

3 do 4 šoljice alkoholnog octa

gaza

lijevak ili cjedilo

Priprema:

Napunite bocu  od litre s 1 i 1/2 do 2 šoljice nasjeckane korice limuna. Zatim prelijte s 3 do 4 šoljice alkoholnog sirća , prekrivajući limun za najmanje nekoliko centimetara.

Pokrijte nereaktivnim poklopcem ili stavite komad voštanog papira između staklenke i poklopca ako koristite standardni metalni poklopac.

Čuvajte na hladnom i tamnom mjestu oko mjesec dana. Svako toliko provjeravajte infuziju i po potrebi dodajte još sirćeta.

Nakon otprilike mjesec dana sirće  ulijete kroz lijevak u čistu posudu. Tada ćete biti spremni pretvoriti svoj sirće natopljen limunom u moćno univerzalno sredstvo za čišćenje!

Za višenamjensko sredstvo za čišćenje:

1 šoljica sirća s limunom (gore opisan postupak dobivanja sredstava za višenamjensko čišćenje)

1 šoljica vruće vode

1/4 šoljice tečnog sapuna

1  kašika boraksa

2  kašike sode bikarbone

Pomiješajte sve sastojke u bočici s raspršivačem i protresite dok se minerali ne otope. Takođe, protresite prije prskanja, a zatim možete upotrebljavati sredstvo za čišćenje.

Sredstvo za ribanje od ostataka limuna

U krajnjem slučaju, ne trebate sprej s infuziranim sirćetom da biste iskoristili snagu limuna, samo upotrijebite odrezanu stranu prepolovljenog limuna da istrljate svoje površine ili uređaje limunovim sokom, ostavite da se natopinekoliko minuta, a zatim isperite. Ovom metodom možete očistiti radne ploče, sudoperu, daske za rezanje i slavine koje će zasijati i u trenu.

Takođe možete pojačati učinke limuna s malo soli koristeći sljedeće ideje:

Natopite smrdljivi pribor ili pribor za posluživanje u mješavinu soli i limunovog soka. Isperite nakon 10 do 20 minuta i oduševite se sposobnosti ovog dvojca da uništi dugotrajni miris luka. Narežite limun na pola i umočite ga u so prije nego što počnete prati posuđe i tave od mjedi, bakra ili nehrđajućeg čelika.

Mirisna para od limuna

Sada kada ste izribali sve svoje površine, dovršite proljećno9 čišćenje s osvježivanjem vazduha:

Izrezane limune i/ili ostatke limunove kore pomiješajte s vodom u loncu i stavite na šporet na laganu vatru, tek toliko da pusti paru. Takođe, možete dodati drugo bilje i začine kako biste prilagodili miris koji oslobađa para.

Pazite na vodu i napunite ili isključite vatru nakon što ispari. Dok se voda rasprši, vaš će dom biti ispunjen svježim mirisom limuna. Možete da koristite ova tri recepta tokom cijele godine kako bi vaš dom izgledao i mirisao svježe.

 

Izvor i foto:Kolektiv.me

Tekst objavila: Jasminka Mulić