Zdraviji izbor: Ovo su najbolje zamjene za hljeb

Iako je hljeb ugljeni hidrat koji se svakako može uklopiti u zdravu ishranu, možda i dalje tražite alternative kada vam se pojavi žudnja za njim.

Kada tražite ove zdravije alternative pšeničnom hljebu, želite da potražite opcije koje ne sadrže tone šećera, masti, soli i više nezdravih sastojaka 

Ejmi Šapiro, registrovana dijetetičarka govorila je o glavnim preporukama za zamjenu hleba.

Hljeb bez žitarica

"Uživanje u hljebu bez žitarica koji se peče i ima ukus kao hljeb, ali je napravljen od bademovog brašna zasititi će vas i spriječiti skokove šećera u krvi“, kaže Šapiro.

Još jedna prednost odabira hljeba bez žitarica osim kontrole šećera u krvi, je potencijalna pomoć u upravljanju upalnim bolestima crijeva (IBD).

Osim toga, hljeb bez žitarica je takođe odlična opcija jer ne sadrže gluten. To je zato što su određene žitarice izvor glutena. Gluten je protein koji može uzrokovati probavne tegobe kod osjetljivih osoba. Zbog toga, odsustvo žitarica može smanjiti rizik od potencijalnih problema sa varenjem.

Međutim, ako vam hljeb bez žitarica ne odgovara, Šapiro ima drugu opciju: prelazak na zdravije ugljene hidrate.

"Ako žudite za ugljenim hidratima, ali ne želite hljeb, koji često sadrži dodatne sastojke i koji se može visoko preraditi, preporučujem da uživate u zdravijim ugljenim hidratima poput cjelovitih žitarica kao što su pirinač, kinoa i  batat“, kaže dijetetičarka.

Prema Šapiro, ovo može vašem tijelu dati ono za čim žudi i popuniti tu prazninu.

Odabir drugih cjelovitih žitarica odlična je alternativa bijelom hlebu jer sadrži tri dijela zrna, sav je bogat nutrijentima i puni vlakana.

Kada je u pitanju batat, odličan je jer vas duže čini sitim i energiju jer se sporo vari. Slično kao i kod integralnih žitarica, slatki krompir je pun vlakana. Takođe, sadrže hranljive materije i odlične su za sagorevanje masti zahvaljujući visokom sadržaju vitamina. Vitamini se sastoje od A, C i B6.

Takođe, slično hljebu bez žitarica, ove zamjene mogu pomoći u stabilizaciji nivoa šećera u krvi zbog svojih antioksidativnih svojstava koja potiču od karotenoida. Ove opcije takođe mogu smanjiti otpornost na insulin.

 

Izvor i foto:Kolektiv.me

Tekst objavila:Jasminka Mulić