Žene su prisvojile njihov imidž. Štikle se danas vezuju za odraz ženstvenost, međutim, muškarci ono što mali broj ljudi zna je da su muškarci, cipele sa potpeticama nosili mnogo prije žena .
Cipele sa visokom potpeticom prvi su nosili persijski vojnici u 10. vijeku, jer su im one davale stabilnost i odižući ih, dok su gađali lukom i strijelom.
Persijski vojnici donijeli su trend cipela u Evropu, koji se smatrao modernim. Kasnije su evropske aristokrate usvojile novi trend kao moćnu vojnu taktiku da izgledaju više.
Žene su žudjele da usvoje muške elemente u svom modnom smislu kao što je i nošenje šešira. Dakle, žene počinju da nose štikle kao dio usvajanja muškog stila u svojoj odjeći. Ženske potpetice su bile uže, ukrasne i više od muških cipela.
U 17. vijeku muškarci su postepeno iz odjevanja izbacili odjeću svijetlih boja, nakit, a počeli su da naglašavaju praktičnost i racionalnost u odnosu na luksuz i modu koja je bila poznata kao "Veliko" muško odricanje. Od tada je dominantan trend razlikovanje muškaraca i žena kroz njihov izgled.
Do 1740. muškarci su prestali da nose cipele sa potpeticom. Potražnja za sofisticiranošću, praktičnim i jednostavnim haljinama zaustavila je modu cipela sa visokim potpeticama među muškarcima.
Štikle su se vratile sredinom 19. vijeka, gdje muškarci nose kaubojske čizme sa niskom potpeticom i cipele sa platformom. Era muškaraca koji nose visoke potpetice je davno prošla. Muškarci na štiklama su nekada simbolizovali moć, bogatstvo i muškost, ali danas to predstavlja predrasude.
Izvor i foto:Kolektiv.me
Tekst objavila:Jasminka Mulić